BICEP A KLUBOVÁ NOSTALGIA NA ALBUME ISLES

Bicep je elektronické produkčné a DJ-ské duo zo Severného Írska, ktoré tvoria Andrew Ferguson a Matthew McBriar. Na svojom albume „Isles“ poskytlo útechu všetkým tým, ktorým chýbajú klubové noci. Ich nové piesne sú moderným výletom do histórie globálnej tanečnej hudby.

Alternatívna elektronická hudba je väčšinou progresívna, snaží sa hľadať nové zvuky, techniky a inovácie. V časoch pandémie sa ale všetko javí inak. Na klubové večery pomaly zabúdame a túžba po rytmoch sa mieša s pocitom nostalgie. Bicep k týmto pocitom na novom albume vytvorili zaujímavý soundtrack.

Klubová hudba z konca minulého storočia.

Bicep si svoj názov dali podľa blogu, na ktorom vo svojich začiatkoch uverejňovali prvé nahrávky. Na svojom poslednom nostalgickom výlete sa vracajú najmä do deväťdesiatych rokov, kombinujú svoj filigránsky produkčný štýl s breakbeatom, trip hopom, technom a houseom.

Prvá skladba ich nového albumu „Atlas“ znie ako The Prodigy a skladba „Saku“ pripomína hudbu, akú robil Roni Size.

Matt a Andy spomínajú na svoje hrania v klube Shine v ich domovskom Belfaste a novými nahrávkami vzdávajú hold aj producentom ako Laurent Garnier, Richie Hawtin a LTJ Bukem.

Spirituálne etno sample.

Špecialitou nového albumu sú sample hudby z celého sveta a z rôznych etáp hudobnej histórie. V piesni „Apricots“ kombinujú folklór z Malawi zaznamenaný v päťdesiatych rokoch s vokálnym zborom bulharského štátneho rozhlasu nahratým v sedemdesiatych rokoch. Tieto sférické, zasnené hudobné zvuky podporujú pocit nostalgie. Matt a Andy sa priznávajú aj k láske k tradičnej írskej hudbe a írskemu etno-popu typu Enya.

Ostrovný život.

Hľadanie etnických hudobných vzoriek sa stalo veľkou záľubou dua Bicep. V súčasnosti žijú v Londýne a prehľadávajú najpopulárnejšie hudobné obchody v Soho ako Phonica, Sister Ray, alebo Sounds of the Universe.

Metropola Anglicka formovala ich nový pohľad na hudbu. Na svojom novom albume našli svoje írske korene a ukojili svoj hlad po hudbe z celého sveta.

Názov albumu „Isles“ popisuje dva ostrovy – Írsko a Veľkú Britániu a vyjadruje ich izoláciu od zvyšku sveta. Napriek tomu sa tam dá stále niečo objavovať.

Album sa nachádza v distribučnej sieti Wegart.

NMR (foto: press Isles)