ZEPPELÍNOVSKÉ BLUES V KARIBSKÝCH RYTMOCH OD BOKANTÉ

Bokante - Strange CirclesBokanté – Strange Circles (Ground Up Music 2017)

Naozaj divná kombinácia ľudí hrajúcich zeppelínovskú verziu blues v karibských rytmoch, ktorá by vraj v rukách neskúsených mohla inak skončiť ako raňajky naštvaného psa. Nestalo sa: debutový album Strange Circles úspešne prekonal všetky úskalia multikultúrnych fúzií a namieril na vrcholy rebríčkov world music.

Tiež americká, dvakrát ocenená cenou Grammy – kapela Snarky Puppy, nehrá bežný jazz-funk. Leadrovi a gitaristovi Michaelovi Leaguemu strháva skladateľský volant do všetkých smerov láska k „Delta blues“, rocku a v posledných rokoch k západoafrickej hudbe. Preto začal premýšľať o vytvorení novej skupiny s množstvom gitár, klávesov a dychov, ktoré by sa úplne odlišovali od Snarky Puppy. Názov neprekvapí: Bokanté znamená výmenu.

Bokanté 2017Mal šťastie: v Montreale narazil na speváčku Maliku Tirolien z karibského ostrova Guadeloupe. Vyrástla na preslávených miestnych rytmických štýloch zouk a kassaw, do Kanady ale vyrazila študovať jazz a cestou prepadla gospelu a hip-hopu. Stretnutie vyústilo do celkom bláznivého nápadu pozvať do newyorského štúdia hudobníkov, ktorí sa predtým vo väčšine prípadov vôbec nepoznali, hovorili rozdielnymi jazykmi a venovali sa na prvý pohľad nespojiteľným žánrom. Napríklad bubeníci: André Ferrari pochádza zo Švédska a tvorí rytmiku vynikajúceho tria Våsen, Japonec Keita Ogawa hrá klasiku a je členom Yo-Yo Ma Ensemble a Američan Jamie Hadad stál roky po boku Paula Simona alebo Stinga.

Gitarový zvuk Bokanté potom Michael League vyšperkoval osobnou zámenou basgitary za barytónovú gitaru a prizvaním hráča na lap steel gitaru Roosevelta Colliera. Hoci Malika a Michael žijú vzdialení tisíce kilometrov od seba a skladajú svoje piesne cez internet, na súdržnosti hudby Bokanté to nie je poznať. Uspeli hneď na svojom treťom oficiálnom koncerte: na vplyvnom britskom festivale WOMAD ich dokonca prirovnali k Talking Heads. A to ešte nemali Bokanté v rukách explozívny album Strangle Circle. Ten vyšiel až minulý rok v lete ako naliehavá hudobná správa o rastúcej ľudskej ľahostajnosti. „Spievam v kreolčine o rasizme, problémoch s emigráciou a extrémizme v náboženstve a uvedomení si, že všetko má svoje riešenie. Len potrebujeme navzájom porozumieť jeden druhému. Odtiaľ je názov Strangle Circles, pretože si myslím, že všetko je spojené a ak sa problémy neriešia, ako v kruhu sa vrátia,“ tvrdí speváčka Malika.

Jiří Moravčík (foto: press Bokanté)