SLOVENSKÁ SPEVÁČKA NINA KOHOUTOVÁ SA PREDSTAVUJE PIESŇOU BLUE SUNRAY

Speváčka Nina Kohoutová nie je na slovenskej hudobnej scéne úplne neznámym pojmom.

Len šestnásťročná hudobníčka na seba prvýkrát upozornila skladbou Gejša, ktorá vyšla na albume „V hmle“ skupiny Fallgrapp. Okrem spevu sa na nej podieľala aj spoluautorsky. Publiku je ale známa najmä z kapely Autumnist, s ktorou pravidelne koncertuje. Na ich album False Beacon (2018, Deadred/Starcastic) naspievala epickú skladbu „Future Lights“. Po niekoľkoročnom sólovom akustickom vystupovaní s rôznymi prevzatými skladbami dozrel čas aj na jej vlastnú tvorbu.

„Vystupovanie s kapelou Autumnist dosť výrazne ovplyvnilo moju predstavu o vlastnom hudobnom smerovaní. Odjakživa ma to ťahalo skôr k tichšej melancholicko-baladickej hudbe, pri ktorej ma počas svojich koncertov vždy prekvapil čo i len malý náznak pohybu v publiku. Užívala som si ich intimitu, každé zapraskanie gitarovej struny a mojou prioritou bola snaha o akési hlbšie vnútorné prepojenie medzi mnou a poslucháčmi. No zrazu prišiel Autumnist, spájajúci mne veľmi blízku hudobnú tmavosť a abstrakciu, viacčlenná živá kapela s elektronikou a pre mňa dovtedy nepoznané tancujúce publikum. Začalo ma to neskutočne baviť…“ hovorí Nina o vplyve Autumnist na jej tvorbu.

Témou jej autorskej hudobnej prvotiny je vzťah so staršou sestrou, ktorá sa neočakávane osamostatnila a následne stala matkou. Prázdnotu a vnútornú samotu, ktorú Nina pociťovala po jej odchode z rodičovského domu a každodenného životného kolobehu, však pozitívne narušilo narodenie sestrinho syna.

„Pieseň Blue Sunray vnímam ako veľmi intímny kúsok mňa samej. Pieseň je totiž o človeku mne snáď úplne najbližšom. Jeden večer nás od seba delilo päť krokov a dvoje dverí, na druhé ráno sme sa zobudili každá v inom meste. Z pravidelných večerných vzájomných hojení rán sa stal rituál. Malý zázrak však priniesol so svojím narodením niečo čarovné – presvetlenie, ktoré prišlo v tú najvhodnejšiu chvíľu pre nás všetkých. Modrý slnečný lúč, smútok v nekonečnej radosti,“ opisuje Nina osobný rozmer svojej debutovej skladby.

Skladba Blue Sunray vychádza na singli v dvoch odlišných verziách.

Pôvodná komorná verzia je nahratá za pomoci výhradne akustických nástrojov, kde gitaru Niny dopĺňa bass klarinet jej otca Petra Kohouta (Bez ladu a skladu, Autumnist) a violončelo, ktoré nahral Peter Kaščák (Bez ladu a skladu). Druhú verziu skladby (pod názvom “Flicker version”) si vzal na starosť vo svojom domácom štúdiu Vlado Ďurajka (Autumnist) a jeho precízna produkcia dodala skladbe mierne odlišnú atmosféru v bohatších elektro-akustických aranžmánoch. Nahrávanie Blue Sunray prebehlo na jeseň 2019 v trenčianskom štúdiu Men At Sound v réžii Matúša Homolu (Autumnist, Nylon Union) a o mastering nahrávky sa postaral Tomáš Karásek vo svojom štúdiu Gargle&Expel v Prahe. Titulné foto singla nafotila Slávka Miklošová.

Singel vyšiel 6.2.2020 na Deadred / Starcastic digitálne na stiahnutie zo stránok oboch vydavateľstiev a zároveň aj na všetkých známych streamovacích platformách.

Deadred a NMR (foto: Slávka Miklošová)