NITIN SAWHNEY A NOVÝ ALBUM O PRISŤAHOVALCOCH

Nitin Sawhney - Immigrants (Masterworks, 2021)

Nitin Sawhney je britsko-indický producent a skladateľ. V súčasnosti mu vychádza jedenásty album s názvom „Immigrants“, ktorý je oslavou imigrantov.

Nitin Sawhney je držiteľom viac ako dvadsiatich medzinárodných ocenení vrátane ocenenia Ivor Novello za celoživotné dielo. Jeho hudba odznela vo viac ako šesťdesiatich filmoch a viacerých televíznych seriáloch. Nahral viac ako 20 štúdiových albumov, z toho 11 pod vlastným menom. Taktiež zožal úspechy v divadle, tanečných choreografiách a videohrách. Nedávno bol dokonca vymenovaný za predsedu správnej rady PRS Foundation, ktorá v Británii podporuje vznik novej hudby a rozvoj talentov. Je takisto členom Akadémie filmových umení a vied BAFTA a ďalších významných organizácií.

Novinka „Immigrants“ vychádza šesť rokov po albume „Dystopian Dream“.

Dôležitejšia je ale skutočnosť, že tento titul je akýmsi pokračovaním priekopníckeho albumu „Beyond Skin“, ktorý bol v roku 1998 nominovaný na Mercury Music Price Awards.

Nové skladby sú pospájané predelmi, v ktorých počuť útržky hovoreného slova. V týchto vsuvkách môžete zachytiť napríklad Trumpových prívržencov, ktorí trvajú na tom, že múr sa musí postaviť. Takisto počuť príbehy ľudí, ktorí sa vzdali svojho predošlého života a prišli žiť do Veľkej Británie i nahnevané hlasy tých, ktorým sa to nepáči.

Spolupráce s rôznymi umelcami, ktorí sa identifikujú ako prisťahovalci.

V skladbe „Exile“ dominuje hlas speváčky Natachy Atlas podporenej egyptským huslistom Samym Bishaiom. V dynamickej piesni „Lifeline“ zaznie aj rap kanadského hip-hopového hudobníka Hussaina Yoosufa, bývalého člena skupiny Dream Warriors. Za pôsobivé možno považovať aj piesne „Down The Road“ a „Vai“ s hosťujúcou brazílskou speváčkou Ninou Mirandou.

Nové nahrávky charakterizujú filmové zvuky, elektronické nástroje, flamenco gitara, exotické vokály i eklektické perkusie, ktoré vystihujú multikultúrnu Britániu dvadsiateho prvého storočia.

Za vrchol albumu možno považovať skladbu „Replay“, v ktorej spieva nemecko-anglická speváčka Aruba Red. Jej text je o domove a skladba pôsobí takmer relaxačne, i keď v pozadí cítiť napätie. Niektoré nahrávky pripomínajú éru trip-hopu z polovice deväťdesiatych rokov, ale podpísala sa pod ne aj zvuková evolúcia, ktorou Nitin v posledných rokoch prešiel.

Záverečná skladba „Dream“ dôstojne uzatvára album citátmi rôznych prisťahovalcov a ich detí. Reflektuje na ich zážitky vystupňovanou inštrumentálnou atmosférou.

Nitin Sawhney sa domnieva, že sú súčasné problémy ešte intenzívnejšie ako v minulosti. Posolstvo tohto úžasného albumu je nádejou na lepšie zajtrajšky.

Róbert Gregor (foto: press Nitin Sawney)