NÓRSKY PESNIČKÁR THOMAS DYBDAHL HĽADAL INŠPIRÁCIE V SEVERNEJ AMERIKE. PREJAVILO SA TO NA ALBUME THE GREAT PLAINS.

Thomas Dybdahl - The Great Plains (V2 Records, 2017)

Thomas Dybdahl je nórsky hudobník. Začínal ako gitarista skupiny Quadraphonix. Od roku 2000 vydáva svoje nahrávky aj pod vlastným menom. Jeho diskografia je počas päťnásťročnej kariéry pomerne bohatá. Zdobia ju albumy …That Great October Sound (2002), Stray Dogs (2003), One Day You’ll Dance for Me, New York City (2004), Science (2006), Waiting for That One Clear Moment (2010), What’s Left Is Forever (2013). Všetko tieto tituly sa dostali aj do svetovej distribúcie.

Dnes je už Thomas Dybdahl v Nórsku známou osobnosťou a vo svete rešpektovaným umelcom často prirovnávaný k pesničkárom ako Nick Drake, Jeff Buckley, Bon Iver, alebo Jose Gonzalez. Texty jeho piesní presahujú často až k filozofickým témam. Počas svojej kariéry spolupracoval aj s mnohými inými umelcami ako napríklad skupinami Jagga Jazzist, BigBang, alebo speváčkou Tori Amos,  ktorej robil na jej koncertnom turné predskokana. Jeho pieseň Damn Heart z roku 2006 sa neskôr stala ústrednou skladbou k známemu filmu Dánske dievča od filmového režiséra Toma Hoopera.

Piesne jeho nového albumu The Great Plains pôsobia ešte viac vyzretejším dojmom, ako tomu bolo v minulosti. Sú ovplyvnené najmä folkom, country, jazzom a nechýba im duša. Názov albumu je údajne inšpirovaný prériou na východe od Skalistých hôr. Thomas Dybdahl má silnú väzbu k Severnej Amerike, kde má i nemalé publikum. I keď tento album bol nahratý v Nórsku, nájdu sa na ňom piesne, ktoré majú svoj pôvod práve v Severnej Amerike. Typickým príkladom je skladba Like Bonnie And Clyde. Napísal ju spoločne s americkým pesničkárom Davidom Bearwaldom. Pôsobivých piesní sa ale dá nájsť na jeho novom albume viac. Radi Vám ich predstavíme v našej rubrike Album týždňa.

Róbert Gregor (foto: press)