NOVÍ PUNCH BROTHERS – PROGRES V BLUEGRASSE?

Punch Brothers - All ShorePunch Brothers – All Ashore  (Nonesuch Records, 2018)

Rock snáď nikto neponíma ako jednoliaty štýl na jedno kopyto, ani elektronickú hudbu, folk, jazz, nehovoriac o pestrej world music. No bluegrass u nás mnohí ľudia pchajú do jedného vreca s českou country & western music á la Michal Tučný, spolu s utkvelou predstavou, že bluegrass je nemoderné „bendžové šmrdlanie“ na nerozoznanie jedného od druhého, spojené s „halekáním“ a jódlovaním.

Bluegrass je však súčasťou country music v ktorej existujú desiatky štýlov, niektoré z nich moderné „sú“, napríklad country rock, country-punk, country rap, alt-country (Calexico, Giant Sand, Wilco), gothic country, death country, dark country (Wovenhand, Those Poor Bastards, Lonesome Wyatt and the Holy Spooks).

  A napokon aj samotný bluegrass má svoju modernu, tzv. progressive bluegrass, zastúpený skupinami a hudobníkmi, ktorí sa tomuto štýlu venovali úplne alebo čiastočne (Béla Fleck, Nickel Creek, The Devil Makes Three, Mandolin Orange, Trampled By Turtles, Crooked Still, Old Crow Medicine Show, The Civil Wars, The Greencards). Niektorí nahrávali aj s hudobníkmi odlišných žánrov. Napríklad americká pesničkárka Alison Krauss nahrala album (Raising Sand,2007) s Robertom Plantom (Led Zeppelin).

Samostatnou kapitolou progresívneho bluegrassu je skupina (kvintet) Punch Brothers z New Yorku – Chris Thile (spev, mandolína), Chris Eldridge (gitara), Noam Pikelny (bendžo), Gabe Witcher (husle), Paul Kowert (basa). Názov si jej členovia zvolili podľa humorného literárneho diela Punch, Brothers, Punch! And other Sketches (1878), amerického spisovateľa Marka Twaina.

Punch Brothers 2018V minulosti sme už o Punch Brothers písali. Nebudeme teda vašu trpezlivosť naťahovať ich biografiou a diskografiou. Tie si napokon každý raz-dva vyhľadá. Začnime radšej hneď počúvať All Ashore, najnovší, v poradí piaty štúdiový album Punch Brothers. Už v úvode nás svojim hudobným obsahom vyzve sadnúť si ako na koncerte vážnej hudby, pozorne natŕčať uši a ešte aj nad ním rozmýšľať ako nad serióznym filozofickým konceptom. Revolúcia? Prevrat v oblasti bluegrassu? A je to vôbec bluegrass? Tieto otázky vznikajú najmä následkom rôznych paradoxov, napríklad hudobníci progresívneho bluegrassu zväčša používajú aj elektrické hudobné nástroje, no Punch Brothers sú na All Ashore klasicky akustickí a napriek tomu znejú nekonvenčne, alternatívne a … seriózne. Možno až príliš seriózne, chvíľami zrejme pre poslucháčov masovej hudby komplikovane. Punch Brothers sú totiž natoľko dobrí inštrumentalisti, že si môžu dovoliť hrať inštrumentálne i kompozične náročnejšie skladby bez náznaku straty presvedčivosti. Obzvlášť ich líder, renesančný muž Chris Thile, ktorý nahrával Bachove sonáty, spolupracoval s umelcami akými sú violončelista Yo-Yo Ma alebo jazzový klavirista Brad Mehldau.

V skladbách Punch Brothers na albume All Ashore nenájdete nič komerčné, nič podlízavé, sú spojením bluegrassu s folkom, blues, jazzom, sú komorné, prevažne pomalé, pôsobia podobne ako komorná baroková hudba.  Niektoré texty piesní sa dotýkajú súčasnej politickej situácie v USA. Ťažko určiť, ktoré skladby sú na tomto albume najlepšie. Vyžaduje si niekoľkonásobné vypočutie. No možno, že práve to bude pre inteligentných milovníkov hudby lákavé, dobrodružné, zaujímavé. Snáď uznáte, že pesničiek jednoduchších ako detské riekanky máme všade každý deň nad hlavu. Predbežne by sme uprednostnili skladby All Ashore, The Angel of Doubt, Jumbo,  Like It’s Going Out of Style.

Miroslav Potoček (foto: YouTube!