PRESSBURGER KLEZMER BAND POKRSTILI VO VÉČKU SVOJ PRVÝ VINYL

Pressburger Klezmer Band - Baladen (vinyl)Bratislavská hudobná skupina Pressburger Klezmer Band pokrstila v sobotu 6.4.2019 v bratislavskom V-klube svoj prvý vinyl Baladen, pozostávajúci z výberu najkrajších židovských balád z albumu Baladen (2018) a z predchádzajúcich projektov formácie.

Skladby na vinyle obsahujú veľkú dávku emócií v podobe piesní o láske, živote a Bohu. Spev do nich nahrali Marta Potančoková, Ivana Ecetová, Juraj Adamuščin a Anita Rybar. Aranžérsky sa na jednotlivých piesňach podieľal zakladajúci člen skupiny, kontrabasista Samo Alexander, skladateľka Ľubica Čekovská, srbská speváčka Dragana Mirkovič a bosniansky akordeonista Miroslav Vukovič, ktorí v nich aj účinkujú.

Vinyl si Pressburger Klezmer Band vždy priali. „Náš kontrabasista Samo je veľký fanúšik platní, on vždy hovoril, že by sme to mali spraviť… Mňa to vyjde asi najdrahšie, lebo si teraz musím kúpiť gramofón,“ zasmial sa v rozhovore huslista zoskupenia Andrej Werner. „No máme veľkú radosť. Podľa toho, čo viem, je to prvá platňa slovenskej world music a súčasne jeden z mála vinylov klezmerovej hudby vôbec. V 20., 30. rokoch ich bolo mnoho, dnes už klezmerové skupiny platne moc nevydávajú,“ priblížil hudobník.

Pressburger Klezmer Band 2019Kapela počas večera predstavila všetky piesne z vinylu. Novinku následne symbolicky uviedli do života jej vydavatelia Robo Pospiš a Martin Sillay z Real Music House. V druhej polovici formácia zrýchlila tempo a zahrala svojim fanúšikom a fanúšičkám i do tanca.

Skladby z vinylu predstavili Pressburger Klezmer Band v druhej polovici marca na koncertoch v devínskej Pivnici a v synagógach v Malackách a Nitre. Koncertovať tento rok budú ešte v Česku, Srbsku, Taliansku a Rakúsku.

SITA (foto: Ondrej Koščík)