OCENENIE ESPRIT ZA NAJLEPŠÍ SLOVENSKÝ JAZZOVÝ ALBUM ZÍSKAL ANDREAS VARADY

Andreas VaradySlávnostné odovzdávania cien s trojkoncertom nominovaných prebehlo v utorok 30. apríla v Divadle Aréna ako súčasť celosvetovej oslavy Medzinárodného dňa jazzu. Cenu za najlepší jazzový album vydaný v roku 2018 získal gitarista a skladateľ Andreas Varady s albumom The Quest. Cenu verejnosti si prebralo zoskupenie Bratislava Hot Serenaders za album I Like That.

Počas slávnostného večera predstavili naživo svoju aktuálnu tvorbu tri z nominovaných zoskupení. Na úvod sa pódia zhostilo zoskupenie Peter Korman Quintet, ktoré prinieslo čerstvú energiu nastupujúcej jazzovej generácie zásluhou originálnych kompozícii z pera lídra, skladateľa a kontrabasistu Petra Kormana.

Zdanlivo nezlučiteľné prvky folklóru, jazzu i klasickej hudby dokáže kapela Ľudové Mladistvá spojiť do jedinečne znejúcej fúzie vďaka autorským skladbám s originálnym rukopisom skladateľa a klaviristu Martina „Majla“ Štefánika.

Lístok na cestovanie časom priniesol divákom v sále medzinárodne cenený orchester Bratislava Hot Serenaders. Kompozície venované slávnemu americkému kapelníkovi Jeanovi Goldkettovi preniesli celé Divadlo Aréna do noblesných nálad Zlatej éry jazzu. 

Víťaz Hlavnej ceny ESPRIT odbornej poroty, gitarista a skladateľ Andreas Varady, poďakoval  všetkým divákom Divadla Aréna a fanúšikom jazzu na Slovensku cez svoj video pozdrav. Cenu v podobe sošky kontrabasu z dielne slovenského akademického sochára Juraja Čuteka prebral z rúk Loire Cotler, jazzovej speváčky, pedagogičky a muzikoterapeutky z New Yorku, slovenský saxofonista a člen kapely víťaznej nahrávky Radovan Tariška.

O víťaznom albume sa v superlatívoch vyjadrili viacerí členovia odbornej poroty:

„Album The Quest presvedčí ako najprofesionálnejšia produkcia – skladby, hudobný slovník, interpretácia, improvizácia, zvukový obraz, zostava repertoáru, ale aj obal a booklet.“

Peter Polanský, marketingový riaditeľ a dramaturg Wiener Konzerthaus (Rakúsko)

 „Stačilo iba pár taktov, aby človek vedel, že Andreas Varady je výnimočne nadaný jazzový gitarista s výrazným jazzovým cítením a vynikajúcou technikou. Spolu s disciplinovanou rytmikou, na základe výborných aranžmánov a skladieb nahral  CD, ktoré si zaslúži hlavnú cenu.“

Viktor Zappnerjazzový producent a promotér (Tasmánia)

„Zázračné dieťa, ktorého extrémny talent si všimol aj legendárny producent Quincy Jones, dnes už „dieťaťom“ nie je. Dozrel na plnohodnotného muzikanta s originálnym kompozičným rukopisom a s nesmierne bohatou inštrumentálnou kvalitou. Andreas je kozmopolita a prvý jazzový svetoobčan v modernej histórií Slovenska. A vzhľadom na jeho vek a talent je zároveň aj tou najlepšou reprezentáciou našej krajiny v zahraničí.“

Ján Sklenár – redaktor Rádio Devín

Cenu verejnosti získal album I Like That  zoskupenia Bratislava Hot Serenaders. Nahrávka vzdáva hold americkému jazzovému klaviristovi a kapelníkovi Jeanovi Goldkettovi, ktorý je považovaný za jedného z najlepších kapelníkov jazzu dvadsiatych rokov minulého storočia.

Priamy prenos zo slávnostného večera bol vysielaný v rádiu Devín. Večerom na pódiu sprevádzala moderátorka Katarína Brychtová .

Slávnostná ceremónia Esprit je registrovanou udalosťou participujúcou na oslavách International Jazz Day (UNESCO), ktorá združuje jazzových nadšencov z celého sveta. Cieľom tohto podujatia je spoločne osláviť slobodu a kreativitu formou jazzových podujatí konaných v jeden deň po celom svete.

Záštitu nad siedmym ročníkom ankety Esprit a čestné členstvo v medzinárodnej odbornej porote prevzal americký klavirista a skladateľ Kevin Hays. Pätdesiatročný rodák z New Yorku je medzinárodne uznávaný ako jeden z najvýznamnejších jazzových klaviristov svojej generácie. Vo svojom video pozdrave poprial veľa úspechov všetkým slovenským jazzmanom, vyzdvihol kvalitu jazzových nahrávok a s tým spojenú neľahkú úlohu pri rozhodovaní o víťazovi.

Generálnym partnerom podujatia je softvérová spoločnosť  Espirit s. r.o. Sošku a grafiku pre ocenenia Esprit so stvárnením kontrabasu vytvoril významný slovenský akademický sochár Juraj Čutek.

Anketa Esprit sa nám prehupla do siedmeho roka a ja musím s radosťou konštatovať, že je stále čo oslavovať a zviditeľňovať. Veľmi rád vidím medzi nominovanými interpretov, ktorí sa kedysi spoznali na Večerných jazzových ateliéroch alebo sa zúčastnili súťaže Jazz START UP a dnes majú vydaný regulárny album a ukazujú tak svetu svoje umenie. Je to znamenie toho, že jazzová scéna na Slovensku žije a jazzový esprit zdieľa aj mladá generácia, a naša práca má zmysel”, hovorí hudobník a organizátor podujatia Boris Čellár.


18 nominovaných albumov za rok 2018:

 • Andreas Varady – The Quest
 • Bratislava Hot Serenaders – I Like That
 • David Kollar & Arve Henriksen – Illusion of a separate world
 • Elia Kači – Charmaine
 • Erbetes Quartet Iveta Lišková – Motýlie krídla
 • Fats Jazz Band – Večer pri Dunaji
 • Fats Jazz Band – Swingin’ Organ
 • Jana Gaváčová – Biele noci
 • Ľudové Mladistvá – Viete Ako
 • Marek Szarvaš Projekt – The Rest of the World
 • Maringotka – Poza bučky
 • Paper Moon Trio – Teba vrúcne milujem
 • Peter Korman – Root System
 • Peter Lipa – Slovenské evergreeny
 • Sisa Michalidesová – Colours of Solitude
 • Štefan Bugala – Sagacita
 • Talent Transport – Napospas
 • Tibor Feledi Kairos Quintet – Common Playgrounds

V medzinárodnej odbornej porote tento rok zasadli:

Kevin Hays – jazzový klavirista a skladateľ, čestný člen poroty (USA), Johann Kneihs – jazzový redaktor ORF Ö1 (Rakúsko), Peter Polanský – marketingový riaditeľ a dramaturg Wiener Konzerthaus (Rakúsko), Viktor Zappner – jazzový producent a promotér (Tasmánia), Milan Tesař – Hudobný redaktor a dramaturg Rádio Proglas (Česko), Matej Šálek – dramaturg City Sounds Festival,  Ján Sklenár – redaktor Rádio Devín, Peter Baláž – redaktor portálu jazz.sk

Ocenenie Esprit za rok 2018 je siedmym ročníkom podujatia, pričom držiteľom ocenenia za rok 2017 je skladateľka a hudobníčka Sisa Michalidesová. Víťazmi predchádzajúcich ročníkov bolo zoskupenie Lukáš Oravec Quartet (2016), skladateľka a hudobníčka Sisa Michalidesová (2015), basgitarista Juraj Griglák (2014), trubkár Lukáš Oravec (2013) a gitarista Michal Bugala (2012). V roku 2014 a 2015 prebral nad podujatím záštitu prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

Hlavnou myšlienkou projektu Esprit – udeľovania cien za najlepší slovenský jazzový album je podpora tvorivosti slovenských predstaviteľov alternatívneho, jazzového žánru. Deje sa tak priamou formou zviditeľňovania hudobných albumov vydaných v predchádzajúcom roku, pričom vďaka online prezentácii súťaže vzniká voľne dostupná databáza albumov s ukážkami a ich profilom.

Esprit ďalej nabáda k objektívnej konfrontácii názoru odbornej a laickej verejnosti, čo je prínosom nielen pre samotného autora diela. Ku každému z albumov zaujíma odborná porota konkrétne stanovisko, na druhej strane verejnosť prejavuje svoj názor formou hlasovania za najobľúbenejší album.

Cieľom realizátorov ceny Esprit je z odovzdávania ocenení vytvoriť pravidelnú udalosť, ktorá tak raz ročne vytvorí priestor pre stretnutie kultúrnej obce, spojenú s vysoko hodnotným programom aktuálneho držiteľa ceny – koncertom so skladbami z oceneného albumu.

Zuzana Beňová a NMR (foto: Radovan Tariška)