OUMOU SANGARÉ SA PRIPOMÍNA AKUSTICKÝMI VERZIAMI SVOJICH PIESNÍ

Oumou Sangaré, známa západoafrická speváčka a bojovníčka za práva žien, má nový album „Acoustic“. Jeho piesne boli nahrané naživo len za dva dni v malom štúdiu neďaleko Paríža.

Oumou Sangaré je úspešná speváčka z Mali a zároveň i svetová hviezda. Je šíriteľkou tradície wassoulou, ktorá má svoje korene na africkom vidieku. Táto ľudová tradícia je odvodená zo starých poľovníckych piesní, z ktorých Oumou definovala svoj vlastný štýl. Od začiatku deväťdesiatych rokov nahrala osem albumov. Za svoju celoživotnú prácu bola v roku 2017 ocenená na medzinárodnom hudobnom veľtrhu Womex.

Hudba je rovnako dôležitá v jej kariére i v jej osobnom živote, no je iba jednou stranou jej impozantnej osobnosti. Oumou prevádzkuje vlastný hotel a organizuje tiež hudobný festival. V spolupráci s čínskou spoločnosťou navrhla vlastné auto „Oum Sang“. Je veľvyslankyňou organizácie spojených národov pre výživu. Je známa aj svojím neúnavným bojom za práva žien, ktorému sa venuje vo svojich piesňach i ako úspešná podnikateľka.

Odvážny koncept.

Album „Acoustic“ je záverom trilógie postavenej na úspešnom albume „Mogoya“ z roku 2017. Na tento album Oumou neskôr nadviazala i remixovým albumom. Na klubových verziách jej piesní sa podieľali producenti ako Spoek Mathambo, Sampha, St. Germain a Aunti Flo. Na albume „Acoustic“ Oumou Sangare znovu interpretovala svoje piesne z albumu „Mogoya“ a trasformovala ich do novej podoby.

Piesne boli nahraté bez úprav počas dvoch dní v obci Villetaneuse neďaleko Paríža.

Všetky piesne boli zaznamenané naživo v štúdiu bez sklenenej tabule medzi hudobníkmi. Pri nahrávaní neboli použité ani slúchadlá. Jedenásť nahrávok bolo vytvorených počas priamej interakcie Oumou s tromi hudobníkmi a dvoma sprievodnými speváčkami. Brahima „Benogo“ Diakité, ktorý hrá lutnu ngoni, je bratranec Oumou a zároveň je už 30 rokov jej hudobným spoločníkom. Pri nahrávaní bol prítomný aj gitarista Guimba Kouyaté, hráč na klávesové nástroje Vincent Taurelle a sprievodné speváčky Emma Lamadji a Kandy Guira. O finálny zvuk sa sa postaral známy parížsky produkčný tím Albert.

Napriek náročnému konceptu živé nahrávky.

Atmosféra v štúdiu bola od začiatku elektrizujúca. V nahrávkach je počuteľný každý hmat na jednotlivé nástroje. Oumou počas prestávok vykrikovala na svojich hudobníkov a všetko v tejto surovej verzii je živé, akustické, jedinečné. V centre tohto vesmíru je Oumou Sangaré, diva, ktorá mala i napriek svojej spontánnosti jasnú predstavu o tom, ako sa mali hudobné udalosti rozvíjať.

Oumou Sangaré mala vždy prirodzenú autoritu, ale nikdy neznela tak uvoľnene, empaticky, teplo a jemne.

Najvýraznejšie to počuť v piesni „Bena Bena“ – v bluesovej balade, ktorej text je o ľudských vzťahoch. V „Yere Faga“ spieva o predsudkoch konzervatívnej spoločnosti v Mali. So skladbou „Diarabi Nene“ spôsobila škandál vďaka jej textu o sexuálnej slobode.

Oumou Sangaré v súčasnosti určite nie je za zenitom. Naopak, album „Acoustic“ umožňuje, aby jej piesne žiarili jasnejšie ako kedykoľvek predtým v celej svojej hudobnej kráse a politickej expresivite.

Róbert Gregor (foto: press Oumou Sangaré)