POČÚVANIE HUDBY V ROKU 2023

Aké sa v súčasnosti kladú nároky na kvalitu prehrávanej hudby a aké sú možnosti dostať sa k nahrávkam? Odpovedať na túto otázku sa pokúsime v nasledujúcom článku.


Nerobím si žiadne ilúzie, zo skúsenosti viem, že väčšina Slovákov počúva hudbu v horšej kvalite. Na niektorých tancovačkách sa dokonca prehráva hudba zo služby YouTube, ktorej kvalita zvukového archívu je väčšinou nízka. CD-čka sa postupne vytrácajú z ponuky obchodov a predaj vinylových platní vo vyspelých svetových krajinách dokonca prekonal predaj CD.

Vinylové platne sú síce trendové, ale je ich kvalita skutočne lepšia? Podľa technických údajov to tak nie je, pretože pôvodnú kvalitu platňa stráca už po niekoľkých prehratiach. Zberateľov vinylov skôr láka nostalgia, či vlastnenie hudby na hmatateľnom nosiči, nepodliehajúcemu digitálnemu šíreniu.

Mám niekoľko známych, ktorí stále uprednostňujú počúvanie hudby vo vysokom rozlíšení v digitálnej kvalite, tu však nastáva problém ako sa k takýmto nahrávkam dostať. Niektoré internetové obchody umožňujú sťahovanie hudby v CD kvalite a počúvanie hudby cez streamovacie služby môže byť tiež alternatívou.

Kvalita streamovacích služieb

Pokiaľ ste investovali peniaze do lepšej zvukovej aparatúry, prípadne slúchadiel, ktoré dnes už aj prostredníctvom bluetooth vedia prenášať vysoké rozlíšenie, tak zvuk Spotify vám pravdepodobne vyhovovať nebude. Zatiaľ čo táto služba sľubuje, že hi-fi streamovanie spustí v dohľadnom čase, predbehli ich iní hráči. Kvalita nahrávok prehrávaných prostredníctvom platforiem Apple Music, Tidal, či Deezer je na tom lepšie, i keď k originálnej kvalite sa dostanete len za cenu najvyššieho predplatného. Teším sa tiež na sprístupnenie služby Qobuz, ktorá príde na Slovensko snáď už čoskoro.

Som majiteľom bohatého CD archívu, ktorého sa nemienim vzdať. Väčšinou nepočúvam hudbu z CD, v poslednom čase ju prevažne kopírujem a počúvam v pôvodnej kvalite z hardisku počítača, prípadne telefónu. Pokiaľ sú v poriadku všetky súčasti spĺňajúce prevod bezstratového zvuku, tak je to pre mňa najlepšia voľba.

New Model Rádio dostáva prostredníctvom internetu množstvo novej hudby v CD kvalite, ktorú som ešte donedávna komprimoval do súborov mp3 v dátovom toku 320 kpbs, čoho s odstupom času ľutujem. Pôvodná kvalita ostáva totiž zachovaná, len keď nie je komprimovaná. Dnes je ukladací priestor pomerne lacný a nie je problém naň ukladať nahrávky vo väčšom rozlíšení.

Z uvedených dôvodov budeme nové playlisty vytvárať na službe Tidal, ktorá sa nám v súčasnosti najviac pozdáva. Túto službu by som odporučil tiež niektorým slovenským dídžejom, ktorí kazia uši slovenskému publiku svojimi pochybnými nahrávkami. Je totiž prístupná v niektorých profesionálnych prehrávačoch i aplikáciách a jej archív je možné v reálnom čase využívať na akejkoľvek party.

Dnešná doba je skutočne výnimočná. K hudbe sa môžete dostať prakticky kedykoľvek a všade tam, kde je dostupné internetové pripojenie. Už len šťastnú voľbu pri tom, čo počúvať…

Róbert Gregor