C. TANGANA – POPOVÁ AVANTGARDA NA ALBUME EL MADRILEÑO

C. Tangana, vlastným menom Antón Álvarez Alfaro, je španielsky spevák a textár pochádzajúci z Madridu. Jeho tretí album „El Madrileño“ prekonal všetky očakávania a umlčal kritikov. Spevákov úspech umocňujú aj renomovaní hostia zo Španielska a Latinskej Ameriky.

Bývalý katolícky študent a filozof, tridsaťročný vizionár C. Tangana zaradil na svoj nový album „El Madrileño“ štrnásť piesní, ktoré znejú španielsky viac, ako kedykoľvek pretým. Ich zvuk sa prelína so zvukom tradičnej španielskej gitary a elektronickými slučkami. Spolu s pätnástimi hosťami kombinuje autor vlastnú pesničkársku tvorbu so súčasnými hudobnými štýlmi.

Medzi hosťujúcimi hudobníkmi prevažujú muži.

Sú medzi nimi napríklad kubánsky gitarista Eliades Ochoa, známy z Buena Vista Social Club, portorický spevák José Feliciano, flamenco rocker Kiko Veneno, či viacnásobný držiteľ latinskoamerických Grammy Jorge Drexler. Hudbu nového albumu inšpirovali najmä cesty po Latinskej Amerike. O zvukový dizajn nahrávky sa postaral spevákov dlhoročný spoločník a producent Alizzz.

C. Tangana bol v minulosti viackrát kritizovaný za svoje mizogynistické texty.

Vo svojich piesňach o láske, zúfalstve, excesoch a vášni sa zameriava hlavne na mužské ideály. V texte skladby „Comerta Entera“ s hosťujúcou legendou štýlu bossa nova menom Toquinho Comerte Entera počuť slová „zjem ťa s kožou a vlasmi“.

Zdá sa, že fanúšikom neprekáža pôžitkárstvo v textoch a ani mužská prevaha na albume.

Naopak, svojimi novými nahrávkami C. Tangana prepísal históriu streamingu a zo španielskeho popového trónu zosadil krajanku Rosaliu, s ktorou v minulosti spolupracoval. Album „El Madrileño“ je najúspešnejším španielskym albumom súčasnosti.

C. Tangana o ňom hovorí: „Chcel som, aby znel ako španielsky album, nezávislý od ostatných hudobných žánrov.“

Veľký úspech.

Všetkých štrnásť skladieb albumu sa v Španielsku dostalo do top stovky najstreamovanejších nahrávok. Okrem toho „El Madrileño“ je v súčasnosti jedným z desiatich najpočúvanejších albumov na celom svete.

Je to dobrá správa pre všetkých tých, ktorí verili, že sa jeho autor stratil v konvenčnom močiari populárnej hudby. Taktiež tento album vzdáva hold univerzálnosti španielskej hudby a vytvára jej nové perspektívy. Radi vám preto jeho nahrávky uvedieme v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: press C. Tangana)