POKRAČUJÚCA CESTA SKUPINY FANFARE CIOCÂRLIA

Fanfare Ciocârlia - It Wasn't Hard To Love You (Asphalt Tango, 2021)

Fanfare Ciocârlia, najúspešnejšia rumunská kapela divokej undergroundovej dychovky, vydáva po 25. rokoch pôsobenia na hudobnej scéne svoj nový album „It Wasn’t Hard To Love You“.

Skupinu Fanfare Ciocârlia objavil v roku 1996 nemecký zvukový inžinier Henry Ernst, ktorý často cestoval po Rumunsku. Zaujala ho ich rýchlosť, temperament a jedinečné ladenie. Postupom času sa z tejto skupiny stal fenomén v celej západnej Európe. Fanfare Ciocârlia absolvovali množstvo koncertných vystúpení v Európe, USA, Latinskej Amerike, Japonsku, Austrálii, Ázii i na Slovensku, vďaka nášmu hudobnému festivalu Pohoda.

Ani ich nový album nedá poslucháčovi vydýchnuť od prívalu elektrizujúcej energie, smršte temperamentu a štýlovej, skladateľskej, aranžérskej pestrosti.

Kto počas počúvania tohto albumu nebude z nejakého dôvodu môcť povoliť uzdu nutkaniu do tanca, nech sa pevne pripúta. Na ich hudbe netreba nič meniť. Ich talent pre spájanie balkánskej dychovky s jazzom, popom a rockom, podávaný v krkolomných tempách s neuveriteľnou presnosťou, má už kultový status.

Tvorbu skupiny Fanfare Ciocărlia poznačila na vrchole kariéry tiež pandémia.

Táto bezprecedentná udalosť pre nich znamenala to isté ako pre milióny ďalších umelcov z celého sveta: náhle museli zastaviť všetku svoju prácu. A aj keď sa svet zdal byť v mŕtvom bode, veľa fanúšikov kapely sa aktivovalo a pomohlo im finančne dokončiť dlho plánovaný album k ich 25. výročiu existencie.

Konečne je možné počuť výsledok: Nový album „It Wasn’t Hard To Love You“ je hudobnou ódou venovanou všetkým fanúšikom Fanfare Ciocărlia. Je to najnovšia kapitola v príbehu big bandu z malej dediny, kapely, ktorá chce ľuďom vyčarovať úsmev na tvári a kapely, ktorá túži po ďalšej budúcnosti ich energických koncertov trvajúcich do neskorej noci.

Róbert Gregor (foto: press Asphalt Tango)