POLKAHOLIX – POKLESLÉ UMENIE? ALEBO ZÁBAVNÝ UNDREGROUND?

Polkaholix - Sex & Drugs & Sauerkraut (Monopol, 2015)

polkaholixToto k nám ešte nedorazilo – kapely ako z ľudovej zábavy, neraz dychové, avšak s patinou undergroundu. Za posledných dvadsať rokov vzniklo takýchto kapiel vo svete nespočetné množstvo. Sú korením festivalov, hrajú „miš maš piate cez deviate“, obľubujú priam šialené fúzie, často na hranici dobrého vkusu. Pospájajú rock, folk, folklór, elektroniku, jazz, hip hop, funky, ska, reggae, až je z toho poslucháč zmätený ako major Terazky pred inšpekciou zhora a zabudne sa mu pritom zdvihnúť žalúdok. Občas siahnu po tých najošúchanejších hitoch a vytvoria z nich psinu. A práve tieto kapely najviac vystihujú atmosféru našej doby. Doby prelínania a spájania kultúr, doby, v ktorej je potrebné odľahčenie, humor.

Samozrejme, mali sme a máme aj my na Slovensku kapely s podobným duchom, napríklad vynikajúce piešťanské Slniečko. Možno by do tohto hrnca z „maglajzom“ spadli aj Lojzo, ale … Ale k absurdnosti zvanej umelecký gýč par excellence to ani jedna nedotiahla, k takej, k akej ju dotiahli napríklad francúzski La Caravane Passe. Nemci so svojimi kultúrami – pivnou, šantánovou, kabaretnou, burlesknou, estrádnou, šlágrovou – majú v tomto smere už dlhoročnú tradíciu. ( Schäl Sick Brass Band, RotFront,17 Hippies). U nás všetky takéto kapely automaticky pcháme do jednej škatule so Senzus. Nevidíme rozdiel? Spočíva vo filozofii a spôsobe podania. V umení niekedy stačí malá odchýlka a z obyčajnej buchty sa môže stať neobyčajný zákusok.

Nemeckí Polkaholix nehrajú medzi kapelami ich druhu žiadny extra prím. Takú hudbu akú hrajú oni, by dokázali aj u nás hrať mnohí hudobníci. Práve preto som si ich nový album Sex & drogy & kapusta vybral ako príklad. V Nemecku boli odmenení viacerými prestížnymi oceneniami, bodovali v rebríčkoch world music. Od roku 2001 v podstate hrajú fúzie polky s rockom a rôznymi druhmi hudby z celého sveta, predovšetkým s hudbou dychovou. Teraz si na ich novom albume dovolili prevziať spôsobom ľahkej zábavy známe hity od rovnako známych skupín a spevákov – U2, Billy Idol, Rammstein, Falco. Najlepšie v ich podaní vyznieva pieseň Bang Bang (Nancy Sinatra). Človek by oprávnene mohol nato povedať, že to nie je žiadny zázrak, no má to celé v sebe zopár účinných tajomstiev – akoby to stálo nad časom, nad generáciami, rasovými bariérami, nad negatívami dnešnej ľudskej spoločnosti. A v tom je kúzlo, ktoré sa oplatí nasledovať aj u nás na Slovensku. Výtvarné stvárnenie prednej strany obalu albumu Sex & Drugs & Sauerkraut realizovala ruská ilustrátorka Maria Zaikina. Je to jeden z top obalov roka 2015. A čo z toho všetkého vyplýva? Že aj polka môže mať svoj The Great Polka Swindle, tak je totiž nazvaný jeden z albumov Polkaholix, no ešte aj niečo iné, dôležitejšie pre nás, pre Slovákov, a síce, že mnohé z týchto kapiel zábavného undergroundu pochádzajú z rôznych krajín a neraz ich tvoria zmiešané zostavy hudobníkov takisto z rozličných krajín. Prečo by sme nemali byť medzi nimi aj my?

Miroslav Potoček