POLNOČNÝ ROCKER HORACE ANDY

Svetová verejnosť ho prvýkrát spoznala v roku 1991 vďaka skladbe „One Love“ skupiny Massive Attack. Dnes sa Jamajčan Horace Andy pripomína kolekciou piesní s názvom „Midnight Cowboy“.

Napriek tomu, že ho album „Blue Lines“ predstavil popovému publiku, v skutočnosti bol hviezdou už dve desaťročia predtým. Jeho pričinením uzreli svetlo sveta klasické reggae piesne ako napríklad „Skylarking“ a mnohé jeho nahrávky vznikli v legendárnom Studiu One v Kingstone.

V súčasnosti má Horace Andy 71 rokov.

Čas bol k jeho krištáľovo-čistému spevu počas 50-ročnej kariéry milosrdný. Na najnovšom albume „Midnight Rocker“ sa nachádzajú skladby s príchuťou reggae, soulu i elektroniky. Produkoval ich priekopník britského dubu Adrian Sherwood, známy aj zo spoluprác s hudobníkmi ako Lee „Scratch“ Perry a Mark Stewart.

Nový album otvára epická skladba „This Must Be Hell“, ktoré je plná bolesti a frustrácie. V refréne Andy narieka: „Pane, toto musí byť peklo, pretože medzi ľuďmi nie je mier“. Jeho hlas vyjadruje hlboký smútok a úzkosť nad stavom sveta.

Ako poklonu svojim spolupracovníkom z Massive Attack Andy nahral novú verziu skladby „Safe From Harm“, v ktorej reinterpretuje ikonický spev pôvodnej speváčky Shary Nelson.

Na albume „Midnight Rocker“ sa nachádza 10 skvelých piesní.

„Try Love“ je sladká a romantická hymna, zatiaľ čo „Materialist“ pojednáva o zhromaždovaní peňazí a majetku. V skladbe „Watch Over Them“ Andy prosí Boha, aby odvrátil mladých ľudí od mnohých nástrah a pokušení súčasného sveta.

„Today Is Right Here“ je triezvou úvahou o krátkosti a pominuteľnosti života. Pri spomienke na rozhovor so svojou matkou Andy pripomína, že život je krehký, krátky a vzácny: „Keď som bol dieťa, moja mama mi povedala, že všetky najlepšie veci trvajú chvíľu, ale sa mýlila. Najlepšie veci v živote prichádzajú a odchádzajú v okamihu.“

Horace Andy je zjavne umelec, ktorý nespí na vavrínoch. Albumom „Midnight Rocker“ si na sklonku svojho života upevnil pozíciu významnej postavy súčasnej reggae scény.

NMR (foto: press Horace Andy)