GHETTO PRIEST SA VRACIA KU KOREŇOM REGGAE

Ghetto Priest - Big People Music (Ramrock Records, 2021)

Ghetto Priest, ktorého poznáme ako speváka britskej skupiny Asian Dub Foundation, sa na svojom najnovšom albume „Big People Music“ vracia k piesňam svojho detstva.

Albumová novinka „Big People Music“ vznikla za asistencie producenta menom Carlton “Bubblers” Ogilvie (Aswad, Barrington Levy) a mixoval ju ostrieľaný dubový inžinier Adrian Sherwood v štúdiách On-U Sound. V niektorých skladbách si dokonca zahral Skip McDonald, ktorého poznáme z projektu Little Axe.

Na albume počuť nové verzie piesní od autorov ako Ken Boothe, Nat King Cole, Dennis Brown, Peter Tosh, King Tubby a ďalších. Týmito skladbami Ghetto Priest vzdáva hold kultúrnemu dedičstvu Jamajky, rodisku jeho rodičov.

Gheto Priest o tom hovorí: „Na albume sa nachádza hodina histórie čiernej hudby. Piesňami známych osobností sa obzerám za príchodom mojich rodičov do Anglicka. Vrátil som sa do minulosti, aby som tieto skladby priniesol do budúcnosti. Z predchádzajúcich generácií si treba vziať ponaučenie. Je to neustály tok.“

Názov albumu sa odvoláva na často používaný výraz v jamajských a karibských domácnostiach, ktorým bola definovaná hudba staršej generácie.

Nové skladby mali byť pôvodne zaradené len na EP. Priestov otec zomrel v roku 2009 a neskôr sa objavili ďalšie predtým zabudnuté skladby, ktoré sa napokon stali základom Priestovho šiesteho štúdiového albumu.

Rodičia Ghetto Priesta sa presťahovali do Anglicka tesne pred začiatkom šesťdesiatych rokov z farnosti St Thomas z juhovýchodnej Jamajky. Bývali v časti Bromley By Bow vo východnom Londýne, v ktorej sa Priest neskôr narodil.

Stali sa súčasťou generácie karibských migrantov, ktorí boli označovaní generáciou Windrush. Toto označenie vzniklo podľa výletnej lode Empire Windrush, ktorá priplávala k dokom Tilbury v roku 1948. Priest vyrastal neďaleko známeho reggae klubu Four Aces v Dalstone.

Priestov otec spieval v trojčlennej evanjelickej skupine na bohoslužbách po celom Anglicku.

„Každú nedeľu doobeda som počúval hudbu. Bolo medzi ňou veľa klasiky napríklad od Jima Reevesa, Fats Domina, Elvisa Presleyho, alebo Franka Sinatru. Popoludní znelo všade najmä reggae. Jamajčania vždy milovali blues a RnB, len do nich vložili vlastné pocity. Na albume Big People Music som chcel nadviazať na túto tradíciu,“ spomína Ghetto Priest.

Róbert Gregor (foto: press Ghetto Priest)