POPMUSEUM STAGE POZÝVA NA UNIKÁTNE ONLINE KONCERTY

Popmuseum pozýva projektom Popmuseum Stage na netradičné online koncerty českých hudobníkov. Špeciálne akustické a poloakustické sety umelcov viacerých žánrov v komornom múzejnom priestore prezentuje od novembra na svojom YouTube kanále.


Celú sériu otvorí 16. novembra koncert speváčky a hudobníčky Lenky Dusilovej, do konca roka sa môžu diváci tešiť na live sessions Kill the Dandies a Vladimíra Mertu.

„Voľnou inšpiráciou pre Popmuseum Stage nám boli série ako Tiny Desk Concerts so záznamami živých vystúpení na malom, netradičnom mieste, napr. v kancelárii alebo šatni. Predstavíme hudobníkov v inom svetle, napr. s nástrojom, ktorý inak do ruky neberú. Vladimír Merta zahral na saxofón, spevák a gitarista Kill the Dandies! Hank Manchini vymenil elektrickú gitaru za akustickú. Divákov necháme nahliadnuť do nových priestorov, zriadili sme totiž v Popmuseu atypické pódium aj výmaľbu múru s motívom slávnych tvárí popu šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov,“ približuje projekt Popmuseum stage jeho zakladateľka Veronika Fischerová.


„Popmuseum Stage prináša novú možnosť záznamov živej hudby. Môj poloakustický set s minimom elektroniky – ako bežne veľmi nevystupujem – si môžete vychutnať podobne ako by som hrala priamo u vás doma v obývačke. Prajem Popmuseum Stage dobrý štart a dostatok kvalitných hudobných úlovkov,“ uvádza k prvému dielu série jeho protagonistka Lenka Dusilová.

Od roku 2000 spravuje Popmuseum rozsiahly depozitár, zhromažďuje a archivuje písomné dokumenty, nahrávky a audiovizuálne záznamy, hudobné nástroje a prístroje, súvisiace s vývojom populárnej hudby, rovnako ako memorabílie, vzťahujúce sa k dôležitým osobnostiam či udalostiam českej a slovenskej scény.

„Popmuseum je slobodné, neštátne múzeum riadené spolkom nadšencov českej a československej populárnej hudby a jej histórie. Stále hľadáme možnosti ako ukázať českú a československú populárnu hudbu v novom svetle a vida, máme tu projekt Popmuseum Stage. Pre mnohých to bude možno prvá, aj keď len digitálna návšteva Popmusea, vrelo pozývame na osobnú prehliadku,“ dodáva riaditeľ Popmusea Aleš Opekar.

Priamo v budove KC Kaštan na pražskom Břevnove ponúka Popmuseum stálu expozíciu hudobných nástrojov, predovšetkým elektrických gitár československej výroby a vybraných klávesových nástrojov, ktoré boli v bývalom Československu používané, rovnako ako staré magnetofóny, rádiá, hudobné nosiče, zviazané ročníky hudobných časopisov Melodie, Rock & Pop a veľa ďalšieho.

Popmuseum pravidelne organizuje aj výstavy. Tou aktuálnou je 80 rokov Marty Kubišovej očami Popmusea, ktorý môžete navštíviť až do 25. februára 2023. Ďalšie diely Popmuseum Stage vychádzajú 8. a 29. decembra. Vznik projektu Popmuseum Stage podporila Nadácia Český hudobný fond.

Anna Mašátová a NMR (foto: press Popmuseum)