POSPIŠ/SILLAY/NIKITIN ZVEREJNILI VIDEO K PIESNI MÁŠ UŽ SILU Ó DUŠA

Pospiš, Sillay, NikitinHudobné trio Robert Pospiš, Martin Sillay a Nikolaj Nikitin zverejnilo videoklip k piesni Máš už silu ó duša. Réžiu komiksového videoklipu mal na starosti dlhoročný priateľ trojice Peter Javor, ktorý sa zúčastnil aj na nahrávaní skupiny v New Yorku. „Máš už silu ó duša je podľa mňa tak trochu skladbou o hľadaní seba. Približuje ľudskú snahu o súzvuk vnútorného a vonkajšieho sveta. Podobný bol z môjho pohľadu aj proces vzniku celého albumu. Hudobníci od začiatku hľadali spoločnú cestu, spoločnú slovensko-americkú dušu, ktorú zhmotnili do piesní. A ja som sa pokúsil ich spoločné hľadanie zhmotniť v tomto videoklipe, respektíve videokomikse,“ povedal režisér.

Pieseň je podľa Roberta Pospiša ich „ďalšou poctou zaoceánskej hudbe“. Nachádza sa na albume Spev tebe, ktorý vyšiel 19. októbra. Spojenie ich tvorby a komiksu sa prejavilo aj na obale albumu, ktorý vytvoril nemecký výtvarník Reinhard Kleist. Album Spev tebe je medzinárodnou hudobnou poctou básňam amerického velikána Walta Whitmana. O preklad jeho tvorby sa postaral Martin Solotruk. Nahrávka vznikala vo Whitmanovom rodisku, v New Yorku, a hlavní hudobní tvorcovia Pospiš/Sillay/Nikitin ju za oceánom nahrali s elitami americkej hudby. Basgitarista Stanley Banks, klavirista a organista John Peters a bubeník Taru Alexander, patria k výrazným menám hudobnej scény a okrem iných hrali s umelcami ako Alicia Keys, Etta James, Aretha Franklin alebo George Benson.

Súčasťou zoskupenia je aj slovenská rodáčka Hanka Gregušová alias Hanka G, ktorá už niekoľko rokov žije a tvorí v New Yorku. Nedávno pricestovala so spomínaným bubeníkom na Slovensko, aby spolu so slovenskými hudobníkmi odohrali niekoľko koncertov k albumu Spev tebe.

V zostave s Robertom Pospišom, Nikolajom Nikitinom, Martinom Sillayom, Ľubošom Šrámekom, Jurajom Griglákom, Petrom Raitlom a Danielom Griglákom sa predstavia v pondelok 12. novembra v breznianskej Synagóge, 15. novembra v Evanjelickom kostole v Modre, 17. novembra si zahrajú na festivale Ars Poetica v bratislavskej Berlinke, kde CD aj slávnostne pokrstia a 21. novembra uzavrú hudobné turné v Záhrade v Banskej Bystrici. „Špeciálne sa tešíme na koncert v modranskom kostole. Veríme, že sa nám podarí navodiť atmosféru, ako na našom newyorskom vystúpení v takomto prostredí. Tešíme sa na všetkých poslucháčov, ktorí vyhľadávajú intenzívne hudobné zážitky v netradičných priestoroch,“ vyjadril sa Nikolaj Nikitin.

SITA (foto: archív)