POZNÁME NOMINÁCIE NA CENY ANDĚL 2018

Ceny Andel 2018Zoznamu kandidátov na ceny Anděl Českej hudobnej akadémie vládnu speváčka Barbora Poláková, skupina Lucie a rapový komik Kapitán Demo, ktorí získali po tri nominácie. Po dve majú v hre Mandrage, Monkey Business, The Atavists a Povodí Ohře. Ceny rozdajú 5. marca v pražskom Fore Karlín.

V prestížnej kategórii Album sa bude rozhodovať medzi comebackovou nahrávkou EvoLucie skupiny Lucie, Bad Time For Gentlemen od Monkey Business a ZE.MĚ od Barbory Polákovej. Lucie a Monkey Business v kategórii Skupina dopĺňajú Mandrage, zatiaľ čo Polákovej konkurenciu v kategórii Sólová interpretka tvoria Never Sol a Radůza. Sólovým interpretom roka sa stane niekto z trojice Kapitán Demo, Miro Žbirka a Thom Artway. Anděla pre objav roka získajú Mikolas Josef, The Atavists alebo Vesna.

Spoločnosť Luff Production, ktorá sa tretí rok stará o produkciu Andělov, chce vrátiť najprestížnejšiemu českému oceneniu v oblasti populárnej hudby pozornosť hudobníkov i verejnosti. „Chceme nadviazať na zmeny, ktoré sprevádzali vlaňajší ročník a vyslúžili si pozitívny ohlas. Naším cieľom je usporiadať hudobné ceny zaujímavé pre divákov a zároveň také, aby boli vlastné samotným muzikantom,“ vyjadrila sa producentka Lucie Hájková. Pre verejnosť napríklad pripravujú vonkajšiu scénu priamo oproti Foru Karlín, kde sa predstaví šesť vystupujúcich.

„Mená vystupujúcich na ceremoniáli a vonkajšom pódiu zatiaľ nebudeme zverejňovať. Všetka pozornosť teraz patrí všetkým po zásluhe nominovaným. Môžeme však sľúbiť prierez hudobným dianím minulého roka a zaujímavé spojenia,“ povedala k programu Hájková s tým, že konkrétne hudobné čísla, moderátora a ďalšie detaily budú odhaľovať postupne na webe a sociálnych sieťach.

Jednou z noviniek minulého ročníka bolo odovzdávanie žánrových cien priamo počas hlavného ceremoniálu. Na základe spätnej väzby od hudobníkov i odborných garantov sa však znovu osamostatnili kategórie rock a rap a naopak zlúčili sa alternatíva s elektronikou. Úplnou novinkou je ustanovenie žánrovej kategórie Klasika.

Českú hudobnú akadémiu tvoria odborníci z celého spektra hudobnej branže z radov novinárov, dramaturgov, usporiadateľov koncertov i samotných muzikantov, doterajších držiteľov Andělov.

Prehľad nominácií na Ceny Anděl za rok 2018

Album:
Barbora Poláková – ZE.MĚ
Lucie – EvoLucie
Monkey Business – Bad Time For Gentlemen

Skladba:
Kapitán Demo – Zlatíčka
Lucie – Nejlepší, kterou znám
Mandrage – Motýli

Skupina:
Lucie – EvoLucie
Mandrage – Po půlnoci
Monkey Business – Bad Time For Gentlemen

Objav:
Mikolas Josef – Me Gusta
The Atavists – LO-FI Life
Vesna – Pátá bohyně

Sólový interpret:
Kapitán Demo – Mládí v trapu
Miro Žbirka – Double Album
Thom Artway – All I Know

Sólová interpretka:
Barbora Poláková – ZE.MĚ
Never Sol – Chamaleo
Radůza – Muž s bílým psem

Videoklip:
Barbora Poláková – 2 – 8 – 5 (réžia: Jakub Machala, Barbora Poláková)
Kapitán Demo – Zlatíčka (réžia: Darina Burianová)
Monika Načeva- Technický já (réžia: Petr Marek)

Alternatíva a elektronika:
Floex & Tom Hodge – A Portrait Of John Doe
Manon Meurt – MMXVIII
Povodí Ohře – Povodí Ohře

Folk:
AG Flek – Podnohama Zem
Nevermore & Kosmonaut – Bleděmodré město
Žamboši – Louvre

Džez:
Concept Art Orchestra – Vánoce dospělých
Dorota Barová – Iluzja
Karel Růžička – Grace & Gratitude

Klasika:
Česká filharmonie – B. Martinů – What Men Live By, Symfonie č. 1, H 289
Epoque Quartet – Epoque Quartet Plays Jan Kučera
Martinů Voices – B. Martinů – Madrigaly

Rap:
James Cole – Stanley Kuffenheim
Maniak – Husky
Ty nikdy – Akta X

Rock:
Pilot Season – A Deep Dive
Povodí Ohře – Povodí Ohře
The Atavists – LO-FI Life

Zdroj článku: SITA