ONDA VAGA NAHRALI NA ALBUM NUESTRAS CANCIONES SVOJE OBĽÚBENÉ PIESNE OD INÝCH AUTOROV

Onda Vaga - Nuestras CancionesOnda Vaga – Nuestras Canciones (Leader Music 2018)

Jeden z kľúčov k argentínskej skupine sa skrýva v jej názve: Onda Vaga znamená čosi ako neurčitá vlna. Pätica chlapíkov dokáže nádhernými hlasmi naladiť na bezstarostnú beatlesácku éru, vzápätí servírovať gitarový folkrock cinkajúci 60. rokmi – v americkej i britskej verzii – aleb hymnickú milostnú pieseň v štýle brazílskej tropicália.

Striedajú španielčinu s portugalčinou, rock s folkom, cumbiu s reggae a akokoľvek vás napadá, že Onda Vaga prepadli retru, tak celkom to nie je pravda. To tie hlasy a „latinsko-americký“ stav mysle, čo možno považovať za umeleckú licenciu. Desať rokov kariéry sprevádzané záujmom hudobníkov ako Manu Chao a David Byrne na novom albume zhŕňajú Onda Vaga 2019tuctom obľúbených skladieb od iných autorov.

Hit 60. rokov Minha Menina od brazílskeho speváka Jorge Bena si s Onda Vaga s chuťou zahrala brazílska skupina Francisco, el Hombre. Známe i neznáme skladby spievali pri najrôznejších príležitostiach: na večierkoch, na ulici a najviac v šatniach počas turné. Logiku vo výbere preto nehľadajte: na album zaradili Sunny Afternoon od The Kinks a popri tom nedostihnuteľné milostné vyznanie Sutilmente a Susana z archívu ikonického argentínskeho pesničkára Tanguita, ktorý v roku 1972 spáchal samovraždu.

Jiří Moravčík (foto: press)