PREKRÁSNY NOVÝ SVET OD SKUPINY BAD KARMA BOY

Bad Karma Boy - Prekrásny nový svet (Slnko Records, 2017)

Bad Karma Boy - Nový svet

Takmer na deň presne, tri roky po vydaní nahrávky Údolia a kopce, vychádza tretí album Bad Karma Boy – Prekrásny nový svet. K soulovému zvuku z debutovej štúdiovky a psychedelickej atmosfére jej následníka pridávajú Bad Karma Boy ďalšie vrstvy, farby a významy. Oveľa viac sa hrajú s elektronikou, spomaľujú, texty pôsobia hĺbavejšie, filozofickejšie a kapela synergickejšie, ako kedykoľvek predtým. 

„Nechajte si vaše utópie/chceme spoločnosť/radšej slobodnú/menej dokonalú,” spievajú Adela Tihláriková a Juraj Marikovič v pesničke, ktorá vznikla pri jednom z dovolenkových únikov od reality. Text je inšpirovaný knihou Prekrásny nový svet od britského spisovateľa a filozofa Aldousa Huxleyho. V katastrofickom románe sa nám ponúka scenár, ako by mohlo vyzerať ľudstvo, keby sme niektoré naše utopické myšlienky o smerovaní spoločnosti dotiahli do konca.

„Kniha nás oboch už dávnejšie nadchla natoľko, že sme sa nakoniec podľa nej rozhodli pomenovať náš tretí album. Je v nej obsiahnuté veľa z toho, nad čím aktuálne uvažujeme, vrátane faktu, že z minulosti sme sa naučili akurát to, že sa z nej (po)učiť nevieme,” hovorí klaviristka a najnovšie aj speváčka Bad Karma Boy Adela Tihláriková.

Bad Karma Boy 2017 - 2Kapela vznikla v Bratislave pred 5 rokmi a na jar 2013 vydala svoj eponymný debut vo vydavateľstve Slnko Records. Album bol hneď zaradený medzi najpríjemnejšie prekvapenia domácej alternatívnej scény a ocitol sa v niekoľkých výročných česko-slovenských rebríčkoch najlepších náhrávok. Skloňovala sa v nich osobitá atmosféra chytľavých pesničiek so slovenskými textami, zaujímavé zvukové plochy a nástroje ako omnichord, vibrafón, ondes či kalimba. Čoskoro prišli vystúpenia na Grape festivale, Pohode, Colours of Ostrava, ale aj v zahraničí na jednom z najväčších európskych showcase festivalov Tallinn Music Week.

Odvaha a chuť experimentovať neopustila Bad Karma Boy ani pri treťom albume Prekrásny nový svet. Už v prvom zverejnenom singli Palmy ohlásila kapela spoluprácu s rešpektovaným hudobníkom a producentom Pištom Kráľovičom (nvmeri, FVLCRVM) a priblížila sa tak bližšie k elektronickému zvuku. „Práve spolupráca s Pištom v roli spoluproducenta bola jednou z najzásadnejších vecí pre celý album a myslím, že ho hudobne dostala do úplne iného vesmíru. Pišta dal pesničkám nový smer, ktorý častokrát v protiklade dopĺňal ich pôvodný nápad a náladu. Napriek tomu mám pocit, že nahrávka znie prirodzene a veci do seba zapadajú, ako keby sme ich spolu aj skladali,“ hovorí Juraj Marikovič.

Výrazný posun na Prekrásnom novom svete spočíva aj v speve. Okrem Juraja Marikoviča sa ho totiž prvýkrát ujala aj klaviristka Adela Tihláriková a prispela vlastnými kompozíciami a nápadmi. Toto prekvapenie si Bad Karma Boy nechávali až na poslednú chvíľu, keďže Adelu zatiaľ nebolo počuť sólo na koncertoch ani v poradí druhom singli Na dne rieky. Silné synergické momenty tak ešte ostávajú skryté do 3. novembra, kedy sa album objaví aj na streamingových službách. Zatiaľ je dostupný vo forme MP3 na webe vydavateľstva Slnko Records. 


 
Pri príležitosti vydania albumu Prekrásny nový svet od bratislavskej skupiny Bad Karma Boy sme pre Vás pripravili rozhovor. Robo Gregor sa rozprával s gitaristom, spevákom a autorom väčšiny jeho piesní Jurajom Marikovičom.
 
Váš nový album je už v poradí tretím. V čom sa odlišuje od svojich predchodcov?
Album najviac ovplyvnili tri kľúčové veci. V prvom rade sme vedeli ako chceme, aby to znelo a vedeli sme,  že kým nebudeme 100% spokojní neprestaneme na tom robiť. Ďalšou zmenou bolo, že Adelka začala spievať a skladať piesne. Poslednou a veľmi zásadnou vecou bolo, že sme prvý krát mali producenta, Pištu Královiča (FVLCRVM, NVMERI), ktorý nás posunul do iného hudobného vesmíru.
 
Kto sa podieľal autorsky na jednotlivých skladbách?
Veľmi sa teším z toho, že tento album nebol autorsky len na mne. Momentálne sme autorský tandem s Adelkou na albume v pomere 5/3. Ale riešime spolu všetky pesničky, nie len každý tu svoju, zatiaľ táto spolupráca funguje 😉
 
Čo ťa pri skladaní nových skladieb najviac ovplyvnilo? 
Kedže som nezložil všetky piesne môžem hovoriť len za seba. Je to asi klišé, ale pre mňa je naozaj zmyslom skladania hľadanie nových zvukov (súzvukov), cieľom je cesta za niečim novým. To je pre mňa najväčšia inšpirácia. Keď si večer doma po celom dni v štúdiu pustím demo a netuším čo som tam hral, tak viem že som na dobrej ceste.
 
Vznikali najprv texty, alebo hudba?
Mení sa to každým albumom. Prvý sme robili spôsobom najprv hudba, potom texty. Teraz prichádzali texty spoločne s hudbou, ale mali pre nás väčšiu váhu ako hudba. Zahodili sme do koša dosť veľa nápadov, v ktorých sme nemali pocit, že ten text je dostatočne silný a pritom to mohli byt hudobne zaujímavé veci.
 
Využívaš privilégium vlastného nahrávacieho štúdia. Koľko priemerne trvalo nahratie jednej piesne? Keby si jednotlivé skladby nahrával niekde inde, bolo by nahrávanie rýchlejšie?
Vlastne štúdio môže byť niekedy aj nevýhoda, človek môže donekonečna riešiť detaily v pesničkách. Teraz sme to vyriešili tak, že máme producenta, ktorý dostal všetky nahraté stopy, povyberal čo sa mu páči, pridal svoje nápady a spoločne sme urobili prienik. Potom išli jednotlivé nahrávacie stopy ešte na mix (Marek Šurín), kde opäť prešli sitom a zostalo len to najlepšie. Výhodou vlastného štúdia je, že v podstate od prvého nápadu robíme v použiteľnej kvalite a dosť veľká časť nahratých nástrojov zostáva z demo nahrávok vo finálnych mixoch, takže nestrácame pôvodnú náladu a pocit skladby, ktorá je na konci práce na albume asi najdôležitejšia. Viac krát sme riešili, či neísť nahrávať niekam inam už hotové skladby, ale usúdili sme, že nechceme stratiť pôvodnú náladu pesničiek. Možno sa v budúcnosti k tomu odhodláme.
 
Pomerne dlhý čas si pôsobil v skupine Para a zažil si s nimi koncerty aj pred väčším publikom. Chcel by si hrať pred veľkým publikom aj s Bad Karma Boy?
Myslím, že túto otázku máme v kapele jasne vyriešenú. Určite je krásny pocit hrať pre veľké publikum. Snažíme sa robiť pesničky, ktoré nás bavia a za ktoré sa nebudeme hanbiť napríklad ani za 5-10 rokov. Ak sa budú páčiť väčšiemu publiku bude to skvelé, ak nie zostaneme pri koncertovaní po kluboch 😉
 
Alexander Čarevka a Róbert Gregor (foto: archív)