LYDIA LUNCH – NOVÝ ALBUM! UKÁŽKA PÔSOBIVÝCH COVER VERZIÍ

Lydia Lunch & Cypress Grove – Under the Covers Lydia Lunch & Cypress Grove – Under the Covers (Rustblade 2017)

Byť večným rebelom, kritizovať, stáť bokom od veľkého šoubiznisu, tvoriť nekonvenčnú hudbu pre nezávislé gramofónové spoločnosti, to chce nielen odvahu, ale i pevné nervy a výdrž. Výsledkom takéhoto postoja býva často komerčný neúspech, no niekedy z neho vzíde zdanlivé absurdum zvané nekomerčná hviezda, kultová kapela alebo kultová postava zbožňovaná určitou menšinou ľudí. Typickým príkladom je americká undergroundová legenda – speváčka, poetka, spisovateľka, herečka, filmárka a fotografka, vystupujúca pod pseudonymom Lydia Lunch, známejšia od roku 1977. Dnes by sa mohla honosiť skutočnosťou, že počas jej kariéry spolupracovala s mnohými významnými umelcami a kapelami. (Nick Cave, Brian Eno, Sonic Youth, The Birthday Party, Einstürzende Neubauten, Foetus, Marc Almond). V polovici osemdesiatych rokov založila vlastnú nahrávaciu i vydavateľskú spoločnosť s názvom Widowspeak.

Ako zaujímavú perličku možno uviesť nasledujúcu skutočnosť – v českom knižnom vydavateľstve Maťa vyšli niektoré knihy Lydie Lunch. Jedna z nich (Máš-li hlad, tak ho hlaď) je … kuchárskou knihou! Samozrejme, originálnou. Lydia v jej doslove nahnevane píše: „Tá najlepšia pomsta je dobre sa najesť. Ide o rebéliu proti všadeprítomnému masovému tržnému predaju potravín plných škodlivín, ktoré zmenili Ameriku na hnisajúci národ s rýchlym občerstvením, s obrími výkrmňami hnusných zvratkov napumpovaných dioxínmi. Jedlo je základné požehnanie. Každému, kto hovorí, že nemá čas Lydia Lunchkuchtiť alebo jesť zdravšie pokrmy, jednoducho odpovedám – nemám čas umierať.“

Lydia teraz prvý krát nahrala album celý zostavený z piesní prevzatých od iných autorov. Okrem jednej – Won’t Leave You Alone. Tú zložila spolu s Jamesom Johnstonom. (Gallon Drunk, PJ Harvey, Bad Seeds). Albumu dala názov Under the Covers. Spojila sa s anglickým gitaristom Tony Chmelikom alias Cypress Grove (celkovo už tretí raz), uznávaným v muzikantských kruhoch, ktorý má skúsenosti podopreté spoluprácou s takými osobnosťami, akými sú napríklad Iggy Pop, Debbie Harry, Mark Lanegan. Jej výber skladieb je vskutku pestrý, obsahuje jedenásť piesní od rôznych umelcov, sú medzi nimi Jon Bon Jovi, Jim Morrison, Tom Petty, Elvis Costello, Walter Becker/Donald Fagen (Steely Dan).

Lydiu treba pochváliť. Vytvorila originálne cover verzie, ktoré by mohli zaujať väčšinu náročnejších poslucháčov znalých hudobnej histórie. Svojim speváckym prejavom dospela k polohe, ktorá ju stavia do pozície vyzretej umelkyne s mnohotvárnym výrazom prechádzajúcim rôznymi štýlmi – experimental rock, post-punk, blues, dark cabaret, gothic country, spoken word. Album vyšiel pod značkou talianskej nahrávacej spoločnosti Rustblade. (Jej akvizíciami sú napríklad Ennio Morricone,  Angelo Badalamenti, The Young Gods). Ktoré skladby sú najpôsobivejšie? A Thousand Miles Of Bad Road (3), Red, White And Pink Slip Blues (5), Won’t Leave You Alone (9).

Miroslav Potoček (foto: archív)