REYNA TROPICAL: POCTA SPRIAZNENEJ DUŠI

Za názvom Reyna Tropical stojí americká speváčka a gitaristka Fabiola Reyna. Na albume „Malegria“ sa delí o svoj smútok, premenu a znovuzrodenie.


Príbeh, ktorý stojí za albumom „Malegria“, je rovnako krásny a posilňujúci ako smutný. Horkosladkú príchuť má už jeho názov, ktorý je odvodený z piesne Manu Chaoa. Pozostáva zo španielskeho „Mal“, čo znamená „zlý“, a „Alegria“, čo znamená „radosť“.

Projekt Reyna Tropical spočiatku tvorila speváčka, skladateľka a gitaristka Fabiola Reyna a Nectalí Díaz alias Sumohair, ktorá bola zápasníčkou, kaderníčkou, dídžejkou i producentkou. Obe boli nielen hudobnými partnerkami, ale aj aktivistkami v afro-mexickej diaspóre v Los Angeles. V roku 2021 absolvovali svetové koncertné turné ako predkapela kolumbijskej hviezdy Bomba Estéreo.

Nová zraniteľnosť

Prielom v ich pôsobení nastal v polovici roku 2022, keď sa Sumo stala účastníkom tragickej dopravnej nehody. Fabiola zrazu zostala bez peňazí a jej život sa úplne zmenil. Napokon dospela k rozhodnutiu v hudbe pokračovať, pretože chcela zachovať spoluhráčkinu víziu pri živote.

„Sumo sa ma raz opýtala: Ako často plačeš? A ja som odpovedala: Nikdy. Ona povedala: Páni, ty si z ocele, však? Teraz plačem stále! Cítim, ako mi slzy tečú po tele ako rieka. som jej vďačná za tento dar, ktorý mi tu zanechala!“, povedala Fabiola.


Nové piesne Reyna Tropical znejú podobne ako v minulosti. Spoločné nahrávky oboch hudobníčok vznikli z jam sessions: polyrytmických slučiek z terénnymi nahrávok, ako bol zvuk mora alebo spev vtákov. Nad všetkým sa vždy vznášali túžobné, mierne melancholické melódie.

Znovuzrodenie sólového umelca

Fabiola teraz špecifický hudobný štýl ďalej rozvíja. Album „Malegria“ je láskyplnou poctou jej priateľke a dlhoročnej partnerke, ale aj akýmsi znovuzrodením ako sólovej umelkyne. Jeho piesne sú návratom ku koreňom, o uzemňujúcej sile pôvodného folklóru, ako aj o lesbickej láske, dobrodružstve a ženskej zmyselnosti.

Inšpirované hudobnými legendami, akými bola mexická speváčka a gitaristka Chavela Vargas sa nové posolstvá nesú na konžských, peruánskych a afro-mexických rytmoch. Medzi piesňami sa nachádzajú krátke intermezzá, ktoré tvoria dojímavé scény a dialógy z nahrávania so zosnulou partnerkou Fabioly. Album je emotívnou ódou na spriaznenú dušu a zároveň oslavou afro kultúry.

NMR (foto: press Reyna Tropical)