SPRIEVODCA LATINSKO- AMERICKÝCH ŠTÝLOV PRE ZAČIATOČNÍKOV

Latinská Amerika je región bohatý na žánre a rytmy s exotickými názvami ako forro, salsa, cumbia či guajira.

Kým tango preniklo aj na koncerty vážnej hudby, brazílsky štýl tecno brega je naopak považovaný za hudobný brak. Piesne speváčky Lily Downs čerpajúcej z mexicko-indiánskeho koloritu predstavujú naopak vysoko kultivovaný pop.

Fanúšikom latinskoamerickej hudby je aj režisér Pedro Almodóvar, ktorý sa kedysi zaslúžil o comeback už nežijúcej speváčky Chavely Vargas. Tá bola pôvodom z Kostariky, usadila sa v Mexiku a Almodóvar použil jej verziu balady La Llorona vo filme Hovor s ňou. Vďaka tomu vystúpila Chavela Vargas vo veku 83 rokov v plnej sile v newyorskej Carnegie Hall.

Tangu sa darí nielen v Argentíne a v Uruguaji, kde ležia jeho korene, ale tiež v Paríži, kde žije silná argentínska komunita. Tak napríklad pianista a skladateľ Gerardo Jerez Le Cam sa z Argentíny prisťahoval do Paríža, kde sa stretol s hudobníkmi z východnej Európy – rumunským huslistom a hráčom na cimbal z Moldavska, ktorí svojimi nástrojmi juhoamerické tango zaujímavo prifarbujú.

S hudbou vysoko sofistikovanou sa stretneme aj v Kolumbii. K tým najlepším príkladom patrí speváčka Marta Gomez, známa vďaka poetickým a jemným piesňam, ktoré sú zároveň pôsobivé a zvukovo pestré. Marta Gomez čerpá, zvlášť čo sa rytmov týka, z bohatej palety, ktorú Latinská Amerika ponúka.

Petr Dorůžka (foto: Johnny Lopera, Thomas-Hammje)