RODRIGO Y GABRIELA: NOVÉ HORIZONTY

Mexické akustické duo Rodrigo y Gabriela rozširuje svoj hudobný záber. Na novom albume „In Between Thoughts​.​.​. A New World“ počuť viac elektroniky a orchestrálnych zvukov.


Gabriela Quintero a Rodrigo Sánchez sa spoznali už ako tínedžeri a spočiatku tvorili milenecký pár. Gabriela sa neskôr pridala k Rodrigovej kapele Tierra Acida, Mexiko im však čoskoro bolo malé, a preto sa za novými inšpiráciami vybrali za jeho hranice.

Bez znalostí angličtiny sa presťahovali do Írska. Práve odtiaľ sa chýri o dvoch diabolských gitaristoch rozniesli do okolitého sveta. Predskakovali Damienovi Riceovi, v roku 2010 vystúpili na festivale Glastonbury, úspech zožala ich práca na hudbe k filmom Kocúr v čižmách a Pirátoch z Karibiku. Vďaka svojej virtuozite ostali na pódiách nerozdeliteľní dodnes.

Rozoberať hudbu dvojice Rodrigo y Gabriela by bolo márne. Počuť v nej latinskoamerické rytmy, flamenco i divoké tanečné mexické štýly. Intuitívne svoje inšpirácie kombinujú s rockom, írskymi vplyvmi i jazzovou improvizáciou. Všetko so zápalom spájajú do osobitej, žánrovo sa vymykajúcej, agresívnej a rytmickej podoby. V poslednej dobe stále viac komponujú vlastné skladby ovplyvnené miestami, ktoré navštívili alebo ľuďmi, ktorých stretli.

Za album „Mettavolution“ z roku 2019 získali cenu Grammy

Novinka „In Between Thoughts…A New World“ nadväzuje na svojho predchodcu a je prvým plnohodnotným albumom dua po štyroch rokoch. Je to spontánne skomponované, ale zároveň jednotné dielo prinášajúce rozšírenie vedomia, ktoré formovalo jeho vznik.

Na albume, ktorý vznikol vo vlastnej produkcii v mexickom letovisku Ixtapa, Rodrigo y Gabriela vynovili svoj osobitý štýl. V súčasnosti ho ešte viac dopĺňa elektronika a orchestrálne zvuky. Novým prístupom sa im podarilo umocniť atmosféru svojich výlučne inštrumentálnych nahrávok. Deviatim nových skladbám pritom nechýba temperament i virtuozita, akú poznáme z minulosti.

Uvoľnenosť a pohoda sála už z úvodnej nahrávky „True Nature“, v ktorej okrem akustickej počuť aj zvuk surfovej gitary. Sláčikové nástroje a meniaca sa nálada umocňujú jej majestátnosť. Nové horizonty stanovuje aj skladba „The Eye That Catches The Dream“ s meniacou sa intenzitou a rytmikou.

Skladba „The Ride Of The Mind“ navodzuje takmer rozprávkovú atmosféru, ktorá evokuje rôzne obrazy. Najdivokejšie pôsobí pieseň „Broken Rage“, v ktorej počuť pokriky i divoké gitarové sólo.

O vyvrcholenie sa dôstojne postará gradujúca titulná skladba, ktorá napriek absentujúcemu textu, uzatvára album svojim vlastným jazykom.


Mystický príbeh v novom klipe

„Video k piesni „Descending To Nowhere“ je postavené na konkrétnom príbehu, ktorý napísali Rodrigo y Gabriela. Postava v ňom prechádza duchovnou cestou k nedualite,“ povedal režisér Olallo Rubio.

„Toto video je len malou časťou väčšieho príbehu. Vždy sme si tento svet predstavovali animovaný, ale my sme si mysleli, že by bolo koncepčne zaujímavé začať v našom súčasnom temnom, ponurom svete a neskôr vstúpiť do kresleného farebného sveta. Zavolal som tvorcom Andymu Butlerovi (Veľká Británia) a Pogovi (Mexiko), s ktorými som predtým spolupracoval na dokumente o Alejandrovi Jodorowskom (čilský multidisciplinárny umelec), pretože som vedel, že oni pochopia tento duchovno-surreálny koncept.“

NMR (foto: press Rodrigo y Gabriela, Kmeron)