ROOSEVELT – MILOSTNÉ LISTY ELEKTRONICKEJ HUDBE

Za nemeckým hudobným projektom Roosevelt stojí nemecký spevák, skladateľ a producent Marius Lauber. V súčasnosti mu vychádza tretí album „Polydans“.

Lauber začínal ako DJ v Kolíne nad Rýnom. Mal vtedy 19 rokov. Spočiatku pôsobil vo viacerých skupinách, neskôr začal produkovať hudbu samostatne ako Roosevelt. V roku 2016 mu vyšiel bezmenný album, na ktorý v roku 2018 nadviazal platňou „Young Romance“.

Lauberova hudba evokuje ľahkosť a má chytľavé melódie. Skladba „Elliot“ z roku 2013 mu pomohla dostať sa na medzinárodné festivalové pódiá.

Roosevelt v minulosti koncertoval s Washed Out a remixoval nahrávky pre umelcov Rhye, Glass Animals, Chvrches, či Charlotte Gainsbourg.

Lauber pri nahrávaní nového albumu využil skúsenosti, ktoré sa naučil počas cestovania. Ako DJ vystupoval v Londýne, Berlíne, Lisabone a v ďalších veľkých mestách. Zároveň sa pri tvorbe nových piesní inšpiroval koreňmi elektronickej hudby. Túžil v nich zachytiť energiu a podstatu okamihov ako napríklad vášeň, vzrušenie alebo vzťah medzi DJ-om a tanečným parketom.

Album „Polydans“ vychádza z minulosti a zároveň je snívaním o lepšej budúcnosti.

Všetkých desať piesní nového albumu je zostavených s precíznosťou a odbornými znalosťami produkčného majstra, ktorý sa zrodil z tvorivej vášne. Roosevelt si na album sám nahral takmer všetky hudobné nástroje a vytvoril atmosféru pripomínajúcu osemdesiate roky. Je to sviatok pre fanúšikov elektronického žánru a odborne vytvorený pop, ktorý je aktuálny i nostalgický. Jednotlivé piesne sú určené k tancu a zároveň vyžarujú teplo.

Lauber o vzniku albumu hovorí: „Bolo to neuveriteľne oslobodzujúce, keď som si uvedomil, že som v pozícii, že môžem ísť každý deň do štúdia a tvoriť hudbu, ktorá mi vyhovuje. Z tohto hľadiska je tento album zatiaľ mojím najosobnejším albumom, pretože neexistovali nijaké kreatívne obmedzenia. Robil som len to, čo ma tešilo.“

V skladbe „Feels Right“ Lauber spieva o behu počas súmraku a predstiera, že nie je také ťažké v tejto činnosti pokračovať. Skladby ako „Forget“ a „Lovers“ sú o snívaní. Ťažké je uveriť tomu, že vznikli v izolácii. V piesni „Signs“ sa spieva: „Vráť sa a daj mi znamenie svojej lásky“.

Album „Polydans“ je príjemným spestrením tohtoročnej jari. Jeho nahrávky vytvárajú nádej na pozitívnu perspektívu druhej polovice tohto roka.

NMR (foto: press Roosevelt)