SAMPA THE GREAT: NÁVRAT SVETOBEŽNÍČKY

Sampa The Great je jednou z najzaujímavejších súčasných speváčok afrického kontinentu. Jej druhý album „As Above, So Below“ zaujme zvukovou rozmanitosťou. Z jeho nahrávok cítiť sebevedomie i radosť.

Sampa Tembo alias Sampa The Great ľahko a elegantne prekonáva hudobné bariéry. Korene jej hudby siahajú do rapu, ktorý je asi najviac zapísaný v jej hudobnej DNA. Do svojich piesní zároveň vkladá vplyvy afrických tradícií, afrosoulu a v súčasnosti toto spektrum rozširuje o ďalšie ingrediencie.

V nových nahrávkach počuť osviežujúce vplyvy afrických tanečných štýlov amapiano, kwaito či konžskej rumby. Pôsobivo speváčka znie tiež v typickej zambijskej zmesi garážového rocku a blues, čo počuť v skladbe „Can I live“.

Návrat domov

Sampa The Great sa narodila v Zambii, vyrastala v Botswane a Austrálii. V súčasnosti žije vo svojej rodnej krajine. Na novom albume je to počuť, pretože znie ako hudobný návrat domov.

Mnohé piesne majú texty v bembčine (jazyku Bantu), ktorým sa hovorí najmä v Zambii a v Kongu. V piesni „Never Forget“ Sampa The Great sebavedomo rapuje o mnohých inováciách a kultúrnych fenoménoch, ktoré vznikli v Afrike.

Rozvíjajúci sa príbeh

Sampa The Great nahrala svoje prvé skladby v roku 2015. O dva roky neskôr vyšiel jej prvý mixtape, ktorý ju dostal do povedomia aj mimo austrálskej hip-hopovej scény.

Už vtedy sa zdalo, že sa jej tvorba riadi víziou a vypracovaným plánom, pričom sa neustále rozvíja, manifestuje a zdokonaľuje. Jej jedinečná kombinácia spirituality a bojovného postoja vytvára umelecké dielo, ktoré je inšpirujúce a vzrušujúce.

V roku 2019 bola vyhlásená za umelca roka podľa časopisu Double J, odniesla si štyri ceny Aria Music Awards a dvakrát sa jej podarilo vyhrať austrálsku hudobnú cenu, čo sa ešte nikomu nepodarilo.

Kariérny skok

Česť albumu „As Above, So Below“ robia tiež americké hviezdy ako Joey Bada$$, Denzel Curry a britský avantgardný raper Kojey Radical, ktorý dopĺňa speváčkine zasnené oznamy svojou zvláštnou drzosťou v skladbe „IDGAF“ (skratka pre „I don’t give a fuck“).

V poslednej piesni albumu „Let Me Be Great“ spieva beninsko-francúzska speváčka Angelique Kidjo, legenda africkej hudby. Tieto skutočnosti naznačujú, že Sampa The Great je na vrchole hudobnej kariéry.

Album „As Above, So below“ je dôkazom nového sebavedomia výnimočného umelca a svetobežníka, ktorý sa neustále vyvíja.

NMR (foto: press Sampa The Great)