SHOOK Z HOLANDSKA – ČAROVNÝ HUDOBNÝ VÝLET DO PRÍRODY

Shook - Bicycle Ride (Epicenter, 2018)

Shook - Bicycle RideAkútna pankreatitída je hnusná choroba, môže skončiť smrťou. Čo má spoločné s hudbou? Nič. A predsa niečo. Jasper Wijnands alias Shook, holandský nezávislý hudobník s ázijskými koreňmi, skladateľ, producent, absolvent rotterdamskej Univerzity umenia, sa z nej zázrakom dostal, čo malo vplyv aj na jeho hudobné myslenie. Vysvetlil to takto:   „Moju novú hudbu som vytvoril doma, keď som sa vrátil z nemocnice po sedemmesačnom liečení.  Bolo to veľmi ťažké obdobie, takmer som dvakrát zomrel. Keď mi konečne bolo dovolené ísť von na čerstvý vzduch, bol som šťastný, že vidím oblohu, cítim vietor, teplo slnka. Tieto spomienky a pocity som vložil do hudby. Môj nový album je preto pozitívny, bezstarostný, vyjadruje krásu jednoduchých vecí v živote“.

Jasperov nový album album Bicycle Ride je výletom naprieč zázrakom života, prírodou, krajinou. Potvrdzuje to aj výtvarné stvárnenie obalu albumu trošku v štýle krajinomaľby á la Vincent van Gogh, z ateliéru súčasného švédskeho výtvarníka, animátora, absolventa štúdií umenia, hudby, kvantovej fyziky, astronómie – Gustafa Holtenäsa.

ShookPravdepodobne však bude tento album po stránke hudobnej vyvolávať dojem ľahkej zvukovej kulisy, akou je easy listening alebo muzak. No jeho pokojný ráz môže pomýliť,  štýlom sa totiž pohybuje niekde medzi hudbou Air, Wintergatan a Ryuichi Sakamota. Je  impresionistický, zvukomalebný,  elektronicko-akustický – Roland, Korg, Yamaha, Moog, dopĺňajú akustická gitara, bicie nástroje a v úvodnej skladbe  Wind On The Water sa vznáša romantický zvuk klavíra akoby medzi údoliami, lesmi, lúkami. Skutočne – výlet, trip, jazda na bicykli.  A za ním ďalší, skladba Love Trip s Jasperovou melodickou recitáciou v pozadí. Album je prevažne inštrumentálny, no napríklad v tretej skladbe  I Will Be There  sa ozve spev Jasperovej priateľky Juliet Klaar. „Počas môjho zotavovania som strávil veľa času so svojou drahou Juliet. Vždy bola pri mne počas mojej choroby. Bolo to pre nás prirodzené, že sme spoločne vytvorili pieseň“ – spomína Jasper. A my mu držíme palce a prajeme, aby už nikdy nemusel zažiť následky strašnej choroby a vytvoril pre nás ešte veľa takých nádherných albumov, akým je album Bicycle Ride.

Miroslav Potoček (foto: Gustaf Holtenas)