SLOVENSKÝ PESNIČKÁR NANY HUDÁK NAHRAL NOVÝ ALBUM

Koncertuje na lúkach a žije v obytnom aute, ktoré je zároveň jeho ateliérom i nahrávacím štúdiom. Tam vznikol aj najnovší album „Mramorové slnko“, na ktorom sa unikátny folkový pesničkár Nany Hudák po dvadsiatich rokoch vrátil k elektrickej gitare.

K prvému sólovému počinu priviedlo Nanyho Hudáka náhodné vystúpenie na festivale Romanov vesmír s požičanou elektrickou gitarou. Repertoár hrávaný dovtedy výlučne na „španielke“ získal zrazu nový rozmer.

Na ďalšie koncerty už Nany vycestoval aj s elektrickou gitarou a doplnil svoj originálny koncept živých vystúpení koncertmi na lúke. Len on so skromným aparátom a batériou na pekných miestach, na ktoré mu dali tipy miestni priaznivci a pomohli tiež pritiahnuť ďalších návštevníkov z okolia. Koncerty boli v režime ľubovoľného vstupného do klobúka. Niečo ako pouličné muzikantstvo, len na lúke v prírode.

„Je to akoby ďalší prírastok do mojej skladačky. Nie je to tak, že by som teraz už nechcel hrať koncerty v kluboch, čajovniach či festivaloch. Lebo to, čo človek zažije napríklad v takej Christianii v Prešove, je úžasné a inšpiratívne. Skôr je to pre mňa spôsob, ako koncertovať tam, kde na to nie sú možnosti. Ľuďom bolo na lúke dobre, priniesli si vlastné pivo, čaj, deku a boli vďační za hudbu. Zároveň zmizli všetky organizačné stresy a tlaky, pretože som zistil, že je strašne jednoduché a oslobodzujúce ísť do rizika, keď ide iba o moje tričko,“ hovorí Nany Hudák.

Svoj pohľad na príbeh a tvorbu Nanyho Hudáka dopĺňa aj vydavateľka Jana „Shina“ Lokšenincová z vydavateľstva Slnko Records:

„Mám veľkú radosť, keď vidím, že umelec, ktorého podporujeme, napreduje. Že je schopný si za niekoľko rokov vytvoriť vlastný spôsob nahrávania a fungovania, ktorý je samostatný a nezávislý od všetkých. Vždy to vo mne vyvolá pocit, že tomuto chcem pomáhať aj naďalej. Výsledkom našej malej priateľskej pomoci je album Mramorové slnko.“

Alexander Čerevka (foto: Eva Vorošová)