SLOVENSKÝ PRODUCENT DUHAN NAHRAL DRUHÝ ALBUM UNITED GRAVITY

Duhan 2018Hudobník a producent Duhan pochádza z východného Slovenska, momentálne žije v Bratislave. Okrem produkovania sa venuje DJ-ingu, hre na klávesové nástroje a práci v nahrávacom štúdiu. Vo svojej tvorbe sa nebráni experimentovaniu – nahrávaniu zvukov syntetizátora a samplovaniu starého swingu, funku a soulu, čím vytvára kontrast medzi old-schoolovým feelingom a moderným zvukom.

Album United Gravity vychádza v digitálnej forme pod značkou nemeckého labelu VinylDigital, v analógovej na vinyle vyšiel 1.5.2018 pod domovskou značkou Ajlavmjuzik.

Hostia: Rapperi Bay-C z Jamajky, známi vlastnou TV, Grem (PL)Jimmy Danger z Cambridge (UK) a speváčky Sisa Feher, Andrea BučkoMila_Mila. Na albume hosťuje aj množstvo inštrumentalistov: jazzový klavirista Jaime Hinckson z Los Angeles, saxafonisti Grňa a Milds, trúbkár Tomáš Vojcovič, trombónista Gregor Chalupecký, gitarista Roman Pavlíkčelistka Broňa Schragge, basisti Martin Štedroň a Filip Rácek, „skrečoval“ 3ck, “šejkroval “Javor Divotvor. Citát k vinylovému formátu napísal Bene. Finálny mix a mastering realizovali Dobroslav štúdio a Gargle & Expel (GAEX).

Napriek spojeniu hudobníkov a spevákov z rôznych krajín, nie je album United Gravity kompilačný. Je to plnohodnotný album, ktorý má Duhanov rukopis. Oproti jeho predošlej tvorbe je charakteristický rôznorodosťou akustických nástrojov a modernejším zvukom so zachovaním old-school feelingu. Žánrovo ho je možné zaradiť k elektronickej hudbe s nádychom funku, soulu a jazzu.

Paradoxne tento album pre mňa znamená isté oslobodenie od samplovania, jeho značná časť je postavená na kompozíciách pomocou hardvérových nástrojov: Nord Electro3, Novation Mininova a Native Machine, alebo na akustických nástrojoch hostí” – Duhan.

V roku 2004 vydal Duhan prevažne inštrumentálny album Back to the Future. Vtedy vyšiel aj v limitovanej verzii ako priesvitný vinyl pod hlavičkou vydavateľstva Ajlavmjuzik.

Miro Gajdoš (foto: Duhan)