SLOVENSKÝ SPEVÁK ADRIÁN “AĎO” JURÁČEK PREDSTAVUJE NOVÚ PIESEŇ S NÁZVOM SADNI SI VEDĽA

Adrián “Aďo” Juráček je slovenský pop-folkový spevák a pesničkár. Charakteristickou črtou jeho prístupu k hudobnej tvorbe je používanie havajského ukulele.

V roku 2015 prezentoval s podporou značky Furch videodenník Na cestách s Little Jane. O rok neskôr vydal pod hlavičkou Folkie Records eponymný album obsahujúci skladby Kalifornia, Mark a Rima, Ja viem, ktoré sú plodmi inšpirácie z ciest na kalifornskom pobreží a havajskom ostrove Oahu. V tom čase založil komunitu nezávislých pesničkárov Folkie.  Jej hlavným zámerom je zvýšenie povedomia o pesničkároch v krajinách Vyšehradskej štvorky, prezentácia ich tvorby prostredníctvom YouTube a živých koncertov.

Aďo dnes predstavuje novú pieseň s názvom Sadni si vedľa. Táto skladba vznikla vďaka jeho účinkovaniu vo finále hudobnej súťaže Kapela Ružinova 2016. Súčasťou odmeny za najvyššie umiestnenie bolo umožnenie nahrávania víťaznej piesne v nahrávacom štúdiu. V spolupráci s ružinovskou organizáciou Cultus a nahrávacím štúdiom Sonic Cat Studio tak vznikla pieseň so zvukom podobným Jackovi Johnsonovi alebo Johnovi Mayerovi. Ado sa netají tým, že spomínaných hudobníkov obdivuje. Práve to bol hlavný dôvod snahy priblížiť sa k soundu ich skladieb .

“Ak píšete pesničky a niekto sa vás spýta, ktorá je vaša najobľúbenejšia, je veľmi ťažké odpovedať. Všetky sú obľúbené a ku každej mám špecifický vzťah, pretože vznikla vo výnimočných okamihoch, ktoré sa už pravdepodobne nikdy nebudú opakovať. Tak isto to bolo aj s výberom tejto piesne. Napísal som ju ešte v lete roku 2015, v čase, kedy sme posledný deň kempovali pri jazere Lago di Garda v Toskánku. Pieseň „Sadni si vedľa“ je jednoduchá, opisuje začiatky vzťahu s mojou manželkou Miriam. Text piesne som napísal na jeden dych na lehátku. Melódiu som mal celý čas v hlave a po príchode domov som iba zobral gitaru a skladbu doaranžoval”, dodáva pesničkár Aďo Juráček.

Na nahrávke Sadni si vedľa sa podielali hudobníci Filip Hittrich (basgitara), Roland Kanik (Wurlitzer a Hammond) a Braňo Novotný (bicie).

TS + redakcia NMR