SLOWDIVE MAJÚ STÁLE PULZUJÚCI ZVUK

Britská skupina Slowdive obnovila svoju činnosť pred piatimi rokmi po 22 ročnej prestávke. Na novom albume „Everything Is Alive“ je ich hudba stále atraktívna.


Keď som v roku 1991 predstavoval v Rock Fm Rádiu ich debutový album „Just for a Day“ prirovnal som jeho piesne k ticho padajúcim vločkám. V tom čase som už preferoval hudbu na CD, no tento titul sa mi dostal do rúk na vinylovej platni. Vysielací technik bol v strese, pretože skladby sme si vopred nenahrali a náročne sa počas pomerne stručných komentárov „triafalo do drážok“. Pri prezentovaní vybraných skladieb som sa snažil byť sústredený a pokojný, podobne ako znela celková hudba. Napokon všetko dobre dopadlo, čo sa prejavilo z dobrého pocitu z vykonanej relácie.

U mnohých poslucháčov hudba Slowdive už v tom čase zarezonovala, osobne som sa tešil o dva roky neskôr tiež z ďalšieho albumu „Souvlaki“, po ktorom už tvorba tejto skupiny akoby strácala lesk. Po albume „Pygmalion“ sa skupina v roku 1995 na dlhší čas odmlčala.

Znovuzrodených Slowdive sme v roku 2017 dostali možnosť vidieť naživo na festivale Pohoda. Kapela sa vrátila k svojmu zasnenému gitarovému štýlu, k ťažko rozlúštiteľným textom a pokračovala vlastne tam, kde pred rokmi skončila.

Nové sebavedomie

Na albume „Everything Is Alive“ počuť jemné zvuky, známe šumy, ozveny a melancholické hlasy Rachel Goswell a Neila Halsteada. Ich piesne znejú ako „soundtrack k imaginárnemu filmu“ a celkový dojem neskôr narodeným može evokovať hudbu americkej skupiny Cigarettes After Sex, ktorá sa zrejme touto tvorbou nechala inšpirovať.


Celková produkcia je oproti minulosti na vyššej úrovni. Počuť viac elektronických zvukov, jemného experimentovania a badateľné sú väčšie skúseností kapely, vďaka ktorým sú melódie i aranžmány jednotlivých nahrávok prepracovanejšie. Album je venovaný Goswellovej matke a otcovi bubeníka Simona Scotta, ktorí zomreli v roku 2020. Jeho názov zrejme odráža odhodlanie skupiny vysporiadať sa s týmito udalosťami.

Všetkých osem piesní albume tvorí vyrovnaní celok, no medzi najvydarenejšie nahrávky sa dajú považovať úvodná „Shanty“, pilotný singel „Kisses“, podobne svižné skladby „Alife“ a „The Slab“, zasnená „Andalucia Plays“ i pôsobivá inštrumentálka „Prayer Remembered“.

Noví Slowdive znejú pre niekoho možno staromódne, no napriek všetkému sa vrátili k základným hodnotám, medzi ktoré patria pôsobivé piesne. Album „Everything Is Alive“ dokazuje, že pulz tejto skupiny je stále silný.

Róbert Gregor (foto: press Slowdive)