CIGARETTES AFTER SEX SPÁJAJÚ ZVUKY S OBRAZMI A ROMANTICKÝMI TEXTAMI

Cigarettes After Sex - Cry (Partisan Records, 2019)

Skupina Cigarettes After Sex pochádza z amerického mesta El Paso (Texas). Založil ju spevák a gitarista Greg Gonzalez.

Cigarettes After Sex

Cigarettes After Sex debutovali v roku 2015 E.P. platňou (I.), z ktorej pochádza ich prvá úspešná pieseň „Nothing’s Gonna Hurt You Baby“. V roku 2015 sa Greg presťahoval do Brooklynu, kde vznikla ďalšia úspešná skladba „Affection“. Greg mal už v tej dobe jasnú predstavu, ako by mal znieť ich prvý kinematografický album. Túžil totiž svoju hudbu spojiť s videostvárnením a premietať ju na veľkú obrazovku, prípadne plátno. Chcel týmto u fanúšikov dosiahnuť blažený pocit ako pri fajčení cigariet po sexe.

Príjemnému pocitu môže podľa jeho slov výrazne pomôcť aj sledovanie špičkových romantických filmov. Jeho tvorbu totiž ovplyvnila aj filmová hudba. Je fanúšikom skladateľa Angela Badalamentiho, ktorý je okrem iného autorom hudby k seriálu Twin Peaks od Davida Lyncha.

Spolu s basgitaristom Randy Millerom a bubeníkom Jacobom Tomskym sa Gregovi darí vytvárať jedinečné romantické obrazy. Ich skladby znejú pomaly, ticho a pokojne.

Nový album „Cry“

Po úspešnom eponymnom debutovom albume z roku 2017 sa Cigarettes After Sex vracajú s dlhoočakávaným druhým albumom „Cry“, ktorý vyšiel 25.10.2019 vo vydavateľstve Partisan Records. Album bol nahrávaný počas nočných stretnutí v nahrávacom štúdiu na španielskom ostrove Mallorca.  Nové nahrávky sú akousi meditáciou o mnohých zložitých aspektoch lásky ako stretnutie, hľadanie, potreba, strata … niekedy všetko naraz.

Cigarettes After Sex 2019

Skladbu „Heavenly“ popisuje frontman, gitarista a spevák Greg Gonzalez ako pieseň, ktorá bola inšpirovaná ohromujúcou krásou, ktorú cítil počas noci na odľahlej pláži v Lotyšsku.

 „Zvuk tejto skladby je pre mňa úplne zviazaný s miestom,“ vysvetľuje Gonzalez. „Nakoniec považujem túto pieseň za film, ktorý vznikol na exotickom mieste a spája všetky postavy a scény dohromady. Je o skutočnej romantike, kráse a sexualite. Je to veľmi osobné rozprávanie o tom, čo pre mňa tieto veci znamenajú.“

Kým hudba vznikla väčšinou rýchlo, často improvizáciou na rôznych miestach, trvalo ďalšie dva roky, než Gonzalez dokončil výsledné texty.

Jednotlivé skladby ovplyvnili aj filmy francúzskeho režiséra Érica Rohmera a piesne speváčok ako Selena a Shania Twain. Nový album nadväzuje na jemnosť debutu s ešte pestrejšou paletou zvukov i obrazov. Produkoval ho Greg Gonzalez osobne a zmixoval Craig Silvey, známy so spolupráce so skupinami Arcade Fire a Yeah Yeah Yeahs. Kapela sa po jeho vydaní chystá na veľké svetové turné a my dúfame, že ich budeme môcť opäť vidieť v Bratislave. Zatiaľ vám ich nové nahrávky predstavíme v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: press Cigarettes After Sex, EbruYildiz )