GENESIS OWUSU: HUDBOU PROTI ZLÝM EMÓCIAM

Úspešný austrálsky hudobník Genesis Owusu vydal svoj druhý album „Struggler“, na ktorom sa zaoberá traumou a bojom proti depresii.


Genesis Owusu (vlastným menom Kofi Owusu-Ansah) sa narodil v roku 1998 v Ghane, no v detskom veku sa spolu s rodinou presťahoval do Austrálie. Tam bol v škole ako sám hovorí „čudným čiernym dieťaťom“. Počas tohto obdobia zistil, kým vlastne je a prežité udalosti formovali jeho neskoršiu hudobnú tvorbu.

Sebapoznanie, trauma, boj s depresiou alebo aj ničivé austrálske požiare sú ústrednými témami jeho hudby. Na fotografiách a v hudobných videoklipoch je často zobrazovaný v obväzoch alebo maskách, ktoré podľa jeho slov znamenajú zranenia a rany, ktoré sa nedajú zahojiť povrchnými prostriedkami.

Rodinná záležitosť

Jeho starším bratom je raper Citizen Kay, ktorý sa v Austrálii dostal na výslnie. V roku 2015 pozval Genesisa, aby si zaspieval v jeho skladbe „Family Ties“, čím odštartoval jeho kariéru.

Genesisov debutový album „Smiling With No Teeth“ z roku 2021 získal štyri ceny ARIA, čo je najvýznamnejšie austrálske hudobné ocenenie, vrátane ceny za najlepší album. Hudobná kritika ho velebí vďaka vlastnoručne navrhnutým outfitom a originálnym videoklipom. Hudobne i vizuálne sa Genesis etabloval ako najzaujímavejší avantgardný raper v krajine s veľkou fanúšikovskou základňou.

Hiphopové beaty verzus gitarový zvuk

Genesis Owusu má hip hop pevne zakotvený vo svojej hudobnej DNA. Zároveň do nej vkladá aj poriadnu dávku indie rocku, dokonca v niektorých skladbách je počuť tiež hardcore. Okrem toho sú v jeho piesňach badateľné tiež vplyvy funku a soulu. Hudobník si väčšinu nahrávok produkoval sám a takmer vôbec nespolupracuje s inými umelcami. Je hudobným rebelom, ktorý si našiel svoj vlastný zvuk. Dokáže byť ale i veľmi jemný, čo dokazuje napríklad pieseň „See Ya There“. Naopak skladba „Stay Blessed“ stelesňuje opak jeho hudobného spektra.

Odhodlanosť čeliť výzvam

V porovnaní s predošlým albumom znie novinka „Struggler“ o niečo temnejšie, melancholickejšie a introvertnejšie. Počuť menej funku a soulu, namiesto týchto štýlov sú v popredí pochmúrne gitarové riffy, rozložené akordy a skreslený hlas speváka, ktorý znie väčšinou bojovne a sebavedomo. Genesis si je vedomý mnohých problémov a snaží sa ich odhodlane, sebavedomo riešiť.

NMR (foto: press Genesis Owusu)