SONS OF KEMET – ČIERNA HISTÓRIA NA NOVOM ALBUME

Saxofonista, klarinetista a skladateľ Shabaka Hutchings patrí so svojimi kapelami The Comet Is Coming, Shabaka And The Ancestors a Sons Of Kemet medzi špičku súčasného britského jazzu.


Najjednoduchšie kritérium tohto jazzu je nedefinovateľnosť. O čo viac nám Sons of Kemet predstavujú svoju hudbu v opojne experimentálnych, až v odvážne direktívnych kombináciách s hip-hopom, grime, punkom, afrobeatom, dubom, africkou diaspórou, karibským calypso, či ska, o to viac sa pôvodný význam slova jazz vzďaľuje. Je to ale ešte dobrodružnejšie: saxofonista a klarinetista Hutchings s hráčom na tubu Theon Crossom a dvomi bubeníkmi (Tom Skinner a Eddie Hick) obnovili telesné spojenie medzi jazzovými hudobníkmi a publikom. Donútili ho vstať zo stoličky a umožnili ho o jazze premýšľať telom.

Nedefinovateľnosť kapely súvisí s Hutchingsovým rodinným a hudobným zázemím.

Narodil sa v Londýne, do šestnástich rokov ale žil s rodičmi na karibskom ostrove Barbados a dlho sa zdržiaval v Juhoafrickej republike. Hral so Sun Ra Orchestra, hviezdou ethio-jazzu Mulati Astatkom, búril v Melt Yourself Down a s vlastnou jazzovo-electro-psychedelickou kapelou The Comet Is Coming bol v roku 2016 nominovaný na Mercury Music Prize. V úlohe kurátora sa v roku 2018 podieľal na programe hudobného festivalu „Le guess Who?“.

Shabaka dostal svoje meno po egyptskom faraónovi, čo vysvetľuje názov jeho kapely Sons of Kemet (Synovia Egypta).

Sons Of Kemet sú často označovaní ako Hutchingsov tanečný projekt. Vzhľadom na ich dôraz na naliehavé motívy a pohyb vpred je na tom kus pravdy. Skupina ale tiež inšpirácie čerpá z africkej a karibskej kultúry, či nadobudnutých hudobných skúseností.

Album „Black To The Future“ je doposiaľ najnápaditejšou Hutchingsovou syntézou.

V nových nahrávkach počuť citeľný pocit naliehavosti vyvierajúci z čiernej histórie, ktorú poznačila nedávna vražda Georga Floyda a hnutie Black Lives Matter. Tento pocit umocňuje aj britský textár a spevák Joshua Idehen, ktorý svojou frustráciou a hnevom otvára i uzatvára album.

Poézia namiesto politiky.

Na novom albume účinkujú aj jazzoví speváci Angel Bat Dawid, Grime-MC D Double E a soulová speváčka Lianne La Havas. V piesni „Hustle“ popisuje raper Kojey Radical sociálny boj, ktorým prešiel ako černoch. Shabaka hovorí o tejto piesni ako o zvukovej básni, pričom nechce byť považovaný za politicky angažovaného umelca. Texty nových piesní napriek tomu symbolizujú akúsi zbierku básní o historickom zápase černochov.

NMR (foto: press Sons Of Kemet)