SPEVÁK IDAN RAICHEL SA PRIPOMÍNA DRUHÝM SÓLOVÝM ALBUMOM S MEDZINÁRODNÝM OBSADENÍM

Idan Raichel - Ve'Eem Tavo'ee Elay (And If You Will Come To Me) (Cumbancha, 2019)

Idan Raichel - Ve'Eem Tavo'ee Elay (And If You Will Come To Me) Idan Raichel je v súčasnosti  jedným z najobľúbenejších umelcov v dejinách izraelskej hudby. Presadil sa už v roku 2003 piesňou Bo’ee, ktorá obsahovala etiópske hudobné prvky. Aj jeho ďalšie nahrávky boli charakteristické štýlovou rozmanitosťou a medzinárodnými spoluprácami. Všetkých päť albumov, ktoré nahral do roku 2012, sa stalo niekoľkokrát platinovými.

Po koncerte v Kolkatu (India) v roku 2014 Idan povedal: „Keď som sa pozeral do publika, boli tam malé deti, starí ľudia, bohatí ľudia, bezdomovci, tisíce ľudí, ktorí si prišli pozrieť izraelskú kapelu na bezplatnom mieste v parku. Do očí sa mi tlačili slzy. Možno pre niektorých z nich to bol prvý živý koncert, ktorý v živote videli. Možno, že niektorí z nich si nemohli dovoliť kúpiť vstupenku. Cítil som sa veľmi poctený, že môžem takto vystupovať.“

Idan pokračoval v skladaní novej hudby aj počas cestovania na koncertných turné. „Chcel som sa vrátiť k spontánnemu spôsobu nahrávania, ako v začiatkoch. Takže som si  vzal prenosný počítač a začal som nahrávať skladby na cestách. Nezáležalo na tom akého žánru, chcel som len nahrávať s priateľmi a s ľuďmi, s ktorými som sa stretol. Vyskúšal som nahrávanie v rôznych štúdiách bez konceptu zastrešujúceho albumu. Chcel som si znovu užívať nahrávanie a robiť to, čo mám rád. “ Výsledkom tohto prístupu bol jeho prvý sólový album At the Edge of the Beginning z roku 2015.

Nový album Ve’Eem Tavo’ee Elay (And If You Will Come To Me) ‎odráža ďalšiu fázu jeho osobnej cesty, ktorá začala pred viac ako tromi rokmi, keď sa rozpadla 14-členná skupina The Idan Raichel Projekt. Po umeleckej prestávke sa Idan začal prezentovať intímnymi koncertmi s malou skupinou.

Nový album otvára Gilgala Mistovev (Spinning Wheel), jedna z prvých piesní, ktoré Idan nahral na svojej ceste. Pieseň bola nahratá s hudobníkmi, s ktorými sa Idan stretol v Japonsku, Bulharsku a Izraeli. Symbolické točiace sa koleso je o vzostupe a strate emócií, ktoré cítime v živote a odrážajú sentiment, ktorý naštartoval celý proces nahrávania albumu.

Titulná skladba albumu „Ve’Eem Tavo’ee Elay“ bola zverejnená ako singel vo februári 2018. Stala sa okamžite jedným z najväčších hitov Idanovej kariéry. „Nikdy nemôžete vedieť ako bude reagovať publikum,“ komentuje túto skladbu Idan. „Môj spôsob ako zistiť, či má nejaká pieseň na poslucháča vplyv je, keď sa jej dej odohráva na troch miestach. Prvým je svadba, druhým pohreb, tretím je, keď sa pieseň spieva v synagógach, kostoloch alebo v iných náboženských priestoroch. Ak sa vaša pieseň veľa hrá na jednom,  alebo na viacerých z týchto miest viete, že obsahuje niečo čo presahuje hudbu. Takáto pieseň sa stane súčasťou zvukovej stopy ľudí. Tak je to aj s touto piesňou, ktorá sa rýchlo stala svadobným štandardom. Spolupráca s elektronickým duom EDM ju preniesla aj na tanečné parkety nočných klubov“.

Na novom albume sa podieľali hudobníci z viacerých krajín. Napríklad nigérijský gitarista Bombino, nazývaný „Jimi Hendrix Sahary“ chválený hudobnými kritikmi na celom svete, jeho posledný album Deran je nominovaný na cenu Grammy. Hrá na gitaru v Idanovej  piesni Imidiwanine (Moji priatelia). a zároveň i spieva. Danay Suarez, ďalšia nominovaná speváčka na cenu Grammy, má jeden z najhorúcejších hlasov. Spieva pieseň „La Eternidad Que Se Perdió“, ktorá bola čiastočne nahrávaná v Havane so spevákmi z legendárnej skupiny Orquesta Aragón.

Idan Raichel 2019Idan hľadal aj spolupracovníkov bližšie k jeho domovu. Nový album obsahuje duety s dvoma najznámejšími izraelskými speváčkami. „Zehava Ben je jednou z najpopulárnejších speváčok Izraela,“ upozorňuje Idan. „Jej hudba je veľmi orientálna. Vždy skúmala aj arabskú, egyptskú a marockú hudbu. Je  fenoménom a jedinou izraelskou speváčkou,  ktorá vystupovala v Egypte. Má svojich fanúšikov dokonca aj v palestínskom meste Ramallah. Vždy som miloval jej hlas a vždy sa ma citovo dotklo, keď som ju počul spievať“.  Duet “ Ahava Ka’zo (A Love Like This) “ patrí medzi najkrajšie  piesne albumu.

V skladbe „Lama Ze Magi’a Lanu (Why Do We Deserve It)” hosťuje Berry Sakharof, knieža izraelskej rockovej scény, bývalý člen famóznej skupiny Minimal Compact, ktorý je často prirovnávaný k Bobovi Dylanovi a Bruce Springsteenovi. Idan vyrastal na Berryho hudbe. „Vždy som chcel s ním nahrávať, ale v danej chvíli sme nikdy nemali správnu pieseň. Až keď som zložil túto pieseň, pozval som Berryho do môjho bytu, kde som mu ju zahral na gitaru. Bolo to úžasné a výsledok snáď poteší aj fanúšikov tejto izraelskej rockovej legendy“.

Vo funky piesni  “Ketero (Let’s Meet)” sa Idan vracia k etiópskym vplyvom, ktoré ovplyvnili jeho hudbu v minulosti. Spieva v nej Yahalom David, 17-ročná speváčka, ktorú Idan spoznal na Instagrame. V minulosti bola aj členom Idan Raichel Project. Keď ju Idan prvýkrát počul, bol veľmi prekvapený, že je tak mladá. „Neviem, ako je to v iných krajinách,“ vysvetľuje Idan, „ale v Izraeli si  nemôžete pozvať 17. ročnú speváčku, aby bola v štúdiu s vami sama. Potrebujete povolenie od jej rodičov. Pracoval som s ňou asi rok a pol, aby som získal ich dôveru. Po celú dobu našej spolupráce, bola jej matka s nami na skúškach, v štúdiu i na koncertoch“.

Album And If Will Come to Me predstavuje novú etapu Idana, no odráža aj znovuobjavenie jeho pôvodných inšpirácií. „Vždy sa chcem vyvíjať a hľadať nové veci,“ hovorí Idan. „Niekedy potrebujeme cestovať ďaleko, aby sme sa vrátili na začiatok.“ Nakoniec bez ohľadu na to, ako ďaleko zájde, sa Idan vždy vracia k večným témam, ktoré sú základom jeho diela. „Môžeme hovoriť mnohými metaforami, ale na konci dňa vždy budete premýšľať o túžbe, o láske, o domove a jednoducho sa na všetko pozriete inou perspektívou. To je celý príbeh. „

Vydanie nového albumu And If You Come to Me sprevádzajú tri veľké koncertné šou v Tel Avive a v marci 2019 medzinárodné turné, ktoré  bude prebiehať v USA, Veľkej Británii, Francúzsku, Nemecku, Holandsku, Rakúsku, Španielsku, Taliansku, Švajčiarsku, Švédsku a v ďalších krajinách. My Vám dáme možnosť vychutnať si Idanove nové nahrávky v našom vysielaní.

Cumbancha + Róbert Gregor (foto: Daniel Kaminsky)