SUNDARA KARMA – KLENOT UKRYTÝ POD POVRCHOM

Sundara Karma - Ulfilas' Alphabet (RCA, 2019)

Rockové skupiny nie sú v súčasnosti veľmi v kurze a aj keď nejaká kapela vystrelí, tak je to najmä zásluhou cielenej reklamy.

Kvalitný repertoár je u nových kapiel skôr vzácnosťou, na ktorú málokto prihliada. Podstata hudby nespočíva v marketingu, ale najmä v schopnosti skomponovať chytľavé a originálne piesne. Jednou zo skupín, o ktorej sa veľmi nepíše a ktorá sa za svoj repertoár nemusí hanbiť, je Sundara Karma.

Sundara Karma

Anglické indie kvarteto Sundara Karma sa na hudobnej scéne objavilo v polovici roku 2010.

Potom, čo skupina uzavrela zmluvu s vydavateľstvom RCA Records a nahrala dve EP, vyšiel jej energický debut Youth Is Only Ever Fun in Retrospect (2017). Album mal vďaka svojej kreativite dobré recenzie a hudba na ňom bola prirovnávaná k tvorbe skupín ako Arcade Fire alebo Maccabees.

Názov nového albumu Ulfilas‘ Alphabet je odkazom na dielo stredovekého biskupa a vizionára Ulfilasa, ktorý kombináciou runovej a gréckej abecedy vymyslel gotickú abecedu. Vďaka nemu bola Biblia preložená do gótčiny (vymretého východogermánskeho jazyka).

Sundara Karma - Ulfilas' Alphabet

Už úvodná skladba albumovej novinky od Sundara Karma s názvom Song For My Future Self naznačuje, že sa tento album bude od svojho predchodcu líšiť. Dominujú v nej syntetizátory a výrazný spev speváka Oscara Pollocka. Uvítací príbeh je o tom, ako dokážu byť ľudia progresívni.

One Last Night On This Earth, jeden zo singlov tohto albumu, je príkladom chytľavej piesne, ktorá asi najviac pripomína predchádzajúci album skupiny.

Pieseň The Changeover pôsobí smutnejšie a niektorým poslucháčom možno pripomenie tvorbu Davida Bowieho. Jej text zdôrazňuje nevyhnutnosť človeka sa neustále vyvíjať.

V titulnej piesni albumu experimentuje Oscar Pollock so svojimi spevom tak, aby zapadol do celkovej gotickej témy. Táto skladba vás podnieti zamyslieť sa rovnako ako aj tancovať. Jej verše majú temný význam a dramatické zmeny vokálov idú ruka v ruke so zvukom bláznivej gitary vynikajúceho gitaristu menom Ally Baty. Aj ostatné skladby vás dokážu hravým spôsobom vtiahnuť do deja, ktorý je najmä o pocitoch o svete, v ktorom žijeme.

Význam albumu Album Ulfilas‘ Alphabet podčiarkuje aj fakt, že vznikol pod dohľadom renomovaných producentov: Alex Robertshaw je členom skupiny Everything Everything a Stuart Price v minulosti spolupracoval s hudobníkmi ako Madonna, The Killers, New Order, Kylie Minogue, Example, Take That, Missy Elliott, Scissor Sisters, Pet Shop Boys, Brandon Flowers a ďalšími. Za svoju prácu si už trikrát odniesol cenu Grammy.

Nahrávky z albumu Ulfilas‘ Alphabet si môžete vychutnať aj v našom vysielaní!

Róbert Gregor (foto: press skupiny)