TAMIKREST – NÁDEJ NA POZITÍVNU ZMENU NA ALBUME TAMOTAÏT

Tamikrest - Tamotaït (Glitterbeat Records, 2020)

Skupina Tamikrest sa v týchto dňoch pripomína novým albumom Tamotaït. Jeho atmosféra, vrátane textov, je namierená na stav Sahary a sveta okolo nej. Na nových piesňach spolupracovala marocká speváčka Hindi Zahra i japonskí tradiční hudobníci.

Hudba je niekedy viac ako len melódia a slová. Niekedy je to duch, ktorý sa vznieti a horí nebezpečným oslnivým plameňom. Na Tamotaït, piatom štúdiovom albume skupiny Tamikrest, hudba horí žiarivo a dlho. Vzhľadom na to, že politická situácia na Sahare je zúfalá, predstavuje tento album istú formu odporu a nádeje.

V jednotlivých piesňach počuť aj sen o budúcnosti. „Definícia albumu je uvedená v jeho názve,“ vysvetľuje spevák, gitarista a skladateľ Ousmane Ag Mossa. „Tamotaït znamená nádej na pozitívnu zmenu.“

Severné Mali a jeho okolie trápia v posledných rokoch rôzne konflikty. Šancou ako prejsť k prosperite je zmena. Kočovní Tuaregovia (alebo Kel Tamasheq) sa v roku 2012 stali predstaviteľmi hudby, v ktorej počuť myšlienky, sny, inšpirácie i experimentovanie.

„Sme kapela, do hudby ktorej každý hudobník prináša svoj spôsob hrania. Pokiaľ ide o kompozície, skladby vznikali len na základe úryvku, ku ktorému sa pridávali melódie a rytmy. Každý muzikant neskôr pridal svoj príspevok. Cieľom pri nahrávaní albumu bolo udržať spoločnú niť, ktorá pochádza z hudby Tamasheq. Pridali sme ale aj ďalšie hudobné vplyvy, ktoré vznikli najmä zo stretnutí počas nášho cestovania.“

Tamikrest – Tamotaït

Spoločným znakom skupiny Tamikrest je tiež vášeň.

Môžete ju počuť hneď v úvodnej piesni „Awnafin“. Vzdor umocňujú vokály a vzdušné melódie, ktoré sú typické aj pre pieseň „Tabsit“. Šamanský päťstrunný nástroj tonkori a hostia Atsushi Sakta a Oki Kano pomohli vytvoriť skladbu, v ktorej sa púšť stretáva s vychádzajúcim slnkom.

Väčšina piesní albumu Tamotaït bola nahratá na francúzskom vidieku v spolupráci s producentom Davidom Odlumom (Glen Hansard, Gemma Hayes, Tinariwen), ktorý už s kapelou spolupracoval pri na nahrávaní albumu Kidal z roku 2016.

„Chceli sme vytvoriť moderný album a zamilovali sme sa do jeho štúdia Black Box, ktoré sme navštívili pred niekoľkými rokmi,“ “vysvetľuje Ag Mossa. „Chceli sme prioritne pracovať na zvukoch. Dohodli sme sa s ním na všetkom predtým, ako sme začali nahrávať. Tiež nám David Odlum veľmi pomohol pri výbere zosilňovačov a mikrofónov.“

Odlumov vplyv je počuteľný najmä v piesni „Anha Achal Wad Namda“. Treba sa sústrediť na okamih, keď napätá rytmická sekcia hudobníkov ako Ag Mohamedine, Cheikh Ag Tiglia (basová gitara) a Nicolas Grupp (bicie) umocňujú jej atmosféru.

Hudba skupiny Tamikrest znie ako zbraň nádeje a jeho piesne ako nádoba pravdy. Toto je hlavný dôvod toho, že na tento titul zaostríme aj v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: Ishida Masataka)