THE BUDOS BAND A ICH SOUNDTRACK K IMAGINÁRNYM FILMOM

Skupina The Budos Band z New Yorku prezentuje na svojom novom albume „Long In The Tooth“ kombináciu štýlov ako afro-soul, ethio-jazz, funk a psychedélia. Ich hudba pôsobí ako soundtrack k imaginárnym thrillerom a hodila by sa aj k filmom od Quentina Tarantina.

The Budos Band je deväťčlenná skupina zo Staten Island, ktorá hrá najmä energické inštrumentálne skladby. „Long in the Tooth“ je ich šiestym albumom. Ide o známu frázu prekladanú ako „Príliš starý“. Skupina svoj album nazvala tak preto, lebo spolu tvorí hudbu už veľmi dlho.

Afrobeat z komunitného centra.

Členovia kapely sú priateľmi od strednej školy, ktorú navštevovali v deväťdesiatych rokoch. Spočiatku hrali jazz v komunitnom centre a postupne sa „socializovali“ s punkom, metalom a hip-hopom. Rozhodujúcim faktorom pre vznik skupiny bolo to, že jedného dňa náhodou počuli koncert Antibalas. Keďže im však chýbal frontman, hrajú odvtedy len inštrumentálnu hudbu. Typický pre kapelu je nadčasový groove, v ktorom počuť prenikavú dychovú sekciu, zvuk halucinogénnej gitary a podmanivé afro-soulové rytmy. Samotná skupina odmieta priradiť svoju hudbu k určitému žánru.

O svojej hudbe Budos Band hovoria: „Chceli sme, aby naše skladby zneli ako staré nahrávky z roku 1971, ktoré ste našli vo svojej garáži. Keď si ich pustíte, vôbec netušíte, kto do pekla sú títo chlapci.“

Ich hudbu obdivujú mnohé známe osobnosti.

Pod prvým názvom kapely The Barbudos (v tom čase takmer všetci mali fúzy a bradu) miešali afrobeat, rock, ethio-jazz, soul, funk a psychedelickú hudbu. Keď si začali holiť fúzy, zmenil sa názov kapely a z Barbudos na The Budos Band. V roku 2005 predstavili svetu svoj prvý bezmenný album. Odvtedy si získali fanúšikov z mnohých hudobných oblastí. Ich hudbu obdivujú napríklad Wu-Tang Clan, Iggy Pop, Sixto Rodriguez a Madonna chcela, aby vystúpili na jej narodeninách.

Takmer všetci hudobníci majú iné povolanie.

V kapele sú učitelia dejepisu, právnici, grafici, daňoví konzultanti, programátori, pekári a učitelia hudby, pretože honorár za koncert vydelený deviatimi jednotlivcami veľa nevynáša. Gitarista a vedúci kapely Tom Brenneck je profesionálny hudobník, skladateľ a producent, ktorý má za sebou bohatú hudobnú históriu. Spolupracoval s hudobníkmi ako Amy Winehouse, Sharon Jones, Charles Bradley a Mark Ronson. Je tiež zakladateľom skupiny Menahan Street Band. Dave Guy, jeden z dvoch trubkárov, hrá s The Roots a spolu s Brenneckom hrajú aj v kapele Dap Kings.

Daptone records

Od svojho prvého albumu sú The Budos Band jednou z vlajkových lodí nezávislého vydavateľstva Daptone Records, ktoré sa špecializuje na soul a funk. Pre túto značku nahrávali aj Sharon Jones a Charles Bradley. Všetky nahrávky skupiny The Budos Band sa nahrávajú výlučne analógovo.

Hudba a posolstvo

I keď sa kapela Budos Band prezentuje inštrumentálnou hudbou, zanecháva v nej rôzne odkazy. V piesni „The Wrangler“ chcú hudobníci upozorniť Američanov: Choďte voliť! Jej nálada sa blíži až k apokalyptickej atmosfére.

Daptone Records a NMR (foto: press The Budos Band)