THE RAILS – CHCETE ZACHRÁNIŤ PLANÉTU? ZABITE SA!

The Rails je folk-rocková skupina z Londýna, ktorú tvoria manželia James Walbourne a Kami Thompson. Spoločne tvoria hudbu od roku 2007. Ich posledný album „Cancel The Sun“ produkoval Stephen Street, ktorý sa v minulosti podpísal pod nahrávky The Smiths, The Cranberries i Blur.

Ocenení víťazstvom v BBC Radio 2 Folk Awards si posledným albumom albumom „Cancel The Sun“ definitívne získali povesť miláčika britskej folkrockovej scény s druhom hudby, ktorú Eliza Carthy zjednodušene nazvala „angličana“.

Hudby, ktorá by mohla pokojne pochádzať z Ameriky, keby tak jasne neznela anglicky.

Ale to predsa poznáme od Richarda Thompsona! A teraz tu o jablku čo nepadlo ďaleko od …

The Rails tvoria manželia Kami Thompson, áno Richardova dcéra a James Walbourne, inak gitarista od The Pogues alebo The Pretenders, takže pôvod ich ostro rezaného folkrocku so sklonom k ​​popovým melódiám a ťažké irónie v textoch nemusíme zložito skúmať.

Napríklad v skladbe „Call Me When It All Goes Wrong“ (Zavolaj ma, ak to zle dopadne). Lenže to nie je práve dobrý nápad, obzvlášť pre naivných odporcov klimatických zmien, predpokladajúcich, že keď sa všetci vezmú za ruky a budú konať dobro, máme po starostiach.

„Chcete zachrániť planétu? Padnite na kolená a zabite sa,“ povedali by im The Rails.

Jiří Moravčík (foto: press The Rails)