THE YOUNG GODS SA KONCOM ROKA VRÁTIA DO BRATISLAVY

Švajčiarska kapela The Young Gods vystúpi 1. decembra v Bratislave. Skupina, ktorá sa do slovenskej metropoly vráti po šiestich rokoch, v Majestic Music Clube (MMC) predstaví svoj najnovší album Data Mirage Tangram (2019).

The Young Gods MMC

The Young Gods vznikli v roku 1985 a svoje korene majú v elektronickej hudbe, ku ktorej vo svojich začiatkoch pridávali aj prvky z iných hudobných žánrov ako kabaret i šansón. Debutovali v roku 1987 eponymným albumom. Po ňom nasledovali albumy L’eau rouge (1989), Play Kurt Weill (1991), T.V. Sky (1992), Only Heaven (1995), Heaven Deconstruction (1996), Second Nature (2000), Music For Artificial Clouds (2004), Super Ready/Fragmenté (2007), Everybody Knows (2010) a zmienená Data Mirage Tangram. Obdivujú ich hudobníci ako Mike Patton, The Edge z U2, kapela Nine Inch Nails a ovplyvnili aj tvorbu Davida Bowieho.

Keď hrali Young Gods v Bratislave naposledy, mohli si fanúšikovia vychutnať najmä skladby z posledného albumu a štúdiovej dvojky s názvom L’eau Rouge (1989).

Tentoraz sa oveľa viac zamerajú na nový materiál. Jeho zárodky vznikali pomerne netradične – naživo, keď sa kapela združená okolo Franza Treichlera predstavila v apríli 2015 na švajčiarskom festivale Cully Jazz. Pódium sa tam vtedy na niekoľké dní stalo ich laboratóriom a diváci pokusnými myšami.

“Nevedeli sme, kam to bude smerovať. Bernard (Trontin) doniesol starý sampler k svojim bicím, Cesare (Pizzi) laptop a ja k tomu gitaru, basu a ďalší laptop, teda všetko, čo sme mali po ruke. Ľudia prišli a odišli a my sme boli radi, že sme neboli zviazaní tým, že sme im museli prezentovať finálny produkt. Bolo to naozaj stimulujúce,” zaspomínal si Treichler. Z nového albumu Data Mirage Tangram by v Bratislave mala zaznieť aj pieseň Figure Sans Nom, ktorá má aj vizuálnu podobu .

Ján Papač a SITA (foto: press)