TRIO DA KALI A KRONOS QUARTET – TRADIČNÍ HUDOBNÍCI Z MALI A AMERICKÉ SLÁČIKOVÉ KVARTETO

Trio Da Kali and Kronos QuartetTrio Da Kali & Kronos Quartet – Ladilikan (World Circuit 2017)

Ladilikan, nový album Tria Da Kali a sláčikovej skupiny Kronos Quartet, je medzníkom v medzinárodnom kultúrnom obohacovaní. Pre obe strany bola táto spolupráca nevšedným hudobným zážitkom. David Harrington, umelecký šéf a zakladateľ Kronos Quartet, je týmto projektom nadšený. Tvrdí, že album je jedným z najkrajších, aký kedy nahral“. Fodé Lassana Diabaté, hudobný režisér Tria da Kali, povedal: „Toto bola najlepšia spolupráca môjho života.“

Da Kali znamená v preklade „poskytnúť sľub“ – v tomto prípade sľub daný hudobnému dedičstvu, ktoré siaha do obdobia Sundiata Keitu, zakladateľa veľkej ríše Mali, žijúceho v trinástom storočí. Trio, v ktorom dominuje ženský a mužský spev, hudobné nástroje balafón, ngoni, je založené na malijskej kultúrnej tradícii, ktorá zaniká.

Trio Da Kali

Všetci traja členovia skupiny Da Kali pochádzajú z rodín hudobníkov. V minulosti spolupracovali ako „superskupina“ griotov s britskou redaktorkou Lucy Duranovou v hudobnej iniciatíve Aga Khan (AKMI), ktorá sa zameriavala na rôzne projekty tradičných hudobníkov. Hráč na balafón Diabaté bol v minulosti dlhoročným členom sprievodnej skupiny hudobníka menom Toumani Diabate a spolupracoval tiež so Salifom Keitom, Taj Mahalom, a mnohými ďalšími významnými hudobníkmi. Je to bravúrny, vynaliezavý muzikant – ovláda virtuóznu techniku hry na dva balafóny súčasne. Hráč na ngoni Mamadou Kouyaté je najstarším synom úspešného hudobníka menom Bassekou Kouyaté. V minulosti pôsobil v jeho skupine Ngoni ba. Je tiež angažovaný v rozvíjajúcej sa hip-hopovej scéne v Mali. Speváčka Hawa ‚Kassé Mady‘ Diabate je dcérou Kassé Mady Diabate, známej speváčky z Mali. Sila, rozsah a frázovanie jej spevu bývajú prirovnávané k vokálnemu prejavu kráľovnej amerického gospelu menom Mahalia Jackson.

Kronos Quartet, čiže David Harrington, John Sherba, Hank Dutt a Sunny Yang, si počas ich kariéry vytvorili úctyhodnú reputáciu ako svetovo uznávané americké sláčikové kvarteto. Vyšlo im viac ako 60 albumov, spolupracovali s viacerými poprednými svetovými umelcami. Album Ladilikan sa v septembri 2017 umiestnil na vrchole rebríčka Tranglobal World Music Charts, s ktorým vás oboznámime v našom vysielaní dnes o 20-tej hodine.

Róbert Gregor (foto: Jay Blakesberg)