TRIO TEKKE – HUDBA POD VPLYVOM CYPERSKÉHO BRANDY

Trio Tekke & Dave De Rose - Zivo

Trio Tekke & Dave De Rose – Zivo (Trio Tekke 2017)

Fusion, crossover, zmes, melange, mix – stále sa bavíme o jednom a tom istom: hudbe, ktorá berie globálne prepojenie ako výzvu aj dôvod nerešpektovať hranice kultúr, štýlov a žánrov. Skupina Trio Tekke pochádza z Cypru a je ovplyvnené špecifickým prostredím gréckej národnej hudby rembetiko.

S tým Cyprom to ale nie je zas také horúce: speváci, hráči na lutnu, gitaristi a programátori Antonis Antoniou a Lefteris Moumtzis odtiaľ síce pochádzajú, žijú však v Londýne, basgitarista Colin Somervell je Angličan s čilskými koreňmi a hosťujúci bubeník Dave De Rose pochádza z Ríma. Na prvých dvoch albumoch moderne zameraných na tradičný hudobný štýl rembetiko nehral.  ​​K potrebe tria skladať vlastné piesne a zdôrazniť rytmiku sa pripojil neskôr s vedomím, ako veľmi si ho považujú speváčka Rokia Traoré z Mali, Trioe Tekke & Dave De Rosealebo Jamie Cullum. Jeho pozvanie sa neskôr ukázalo ako šťastný nápad. Zvlášť keď sa Trio Tekke rozhodlo do svojho crossoveru pridať ďalšie inšpirácie: reggae, psychedelický blues-rock, jazz, alebo cumbiu. Výsledok nazvali reggetika, čo síce neznie obzvlášť originálne, album Zivo ale budete počúvať s napätím a ešte si pri ňom aj zatancujete. V stave vytrženia – teda tak to aspoň tvrdia členovia skupiny – by ste zo seba s nadšením mali vydať výkrik: ziva! Abstinenti s tým možno budú mať problém: ziva je skrátene zivana, čiže cyperské brandy, vyrábané na ostrove od 15. storočia.

Z jednotlivých piesní albumu Zivo je badateľné aj ďalšie ponaučenie: ak sa zdvihnete zo zeme ako bláznivé vtáky, vedzte, že vám namiesto brandy niekto podstrčil poriadneho jointa. Aby sme ale nehovorili len o intoxikácii: v skladbe The Ludicrous je kapitalizmus pripodobnený k absurdnej show, zatiaľ čo nežná skladba Syria absorbovala všetky hrozné napätia vojny.

Jiří Moravčík (foto: archív)