TSHA: TANEČNÁ HUDBA INŠPIROVANÁ EXOTICKÝMI ZVUKMI

Londýnska producentka TSHA je veľkou nádejou elektronickej scény, čo nám dáva dôvod zaostriť na jej debutový album „Capricorn Sun“.

TSHA, vlastným menom Teisha Matthews, vďačí za svoju kariéru bratovi, ktorý bol dídžejom. Svoju sestru zoznámil už v mladom veku s čarom klubovej hudby. Jej prvé EP vyšlo v roku 2019 a v tom istom roku britský producent Bonobo zaradil jej skladbu do jedného zo svojich mixov.

Neskôr sa TSHA vyprofilovala prostredníctvom vysielania rádia BBC a vystupovala so známymi predstaviteľmi tanečnej scény ako Flume a Disclosure. Juhoafrický houseový DJ Black Coffee si ju nedávno tiež objednal na jedno zo svojich vystúpení. V jej dídžejských setoch sa objavujú oldschoolové momenty i moderné skladby.

Album „Capricorn Sun“ nie je určený len na tanečný parket. Niektoré jeho skladby sú ako ušité pre tanečné kluby, zatiaľ čo iné sú zasnené a introvertné. Práve to robí túto nahrávku takou výnimočnou.

Slnko kozorožca

Názov albumu odkazuje na hudobníčkino znamenie a na dvojakú povahu gréckej bohyne Capricorn. Túto tému rozvíja i hudobne, pričom zámerne vytvára rôzne nálady.

V acidhousovej skladbe „Dancing In The Shadows“ sa objavila britská speváčka Clementine Douglas. Jej hlas zaznieva aj v najosobnejšej skladbe albumu „Anxious Mind“. TSHA sa v nej zaoberá psychickými problémami a úzkosťou, s ktorou v posledných rokoch bojuje. Hudobníčka zložila túto pieseň v ťažkom období svojho života.

Melancholickú skladbu „Giving Up“nahrala so svojím snúbencom, hudobníkom Mafrom, ktorý pochádza z Trinidadu a Tobaga. „Time“ je naopak takmer meditatívna downtempová skladba v typickom Bonobo štýle.

Rodinné väzby

TSHA sa tiež zaujíma o dancehall a matka ju zoznámila so staršou jamajskou hudbou. Témou albumu sú aj rodinné vzťahy a priateľstvo: napríklad skladbu „Sister“ hudobníčka zložila v čase kedy sa dozvedela, že má staršiu nevlastnú sestru. V tomto osamelom a neistom období ju povzbudzoval blízky priateľ hlasovými správami, z ktorých niektoré počuť v klavírnom úvode albumu.

Inšpirácie z kultúrnej histórie Mali

Jedným z vrcholov albumu je afro-houseová skladba „Water“, do ktorej TSHA nasamplovala hlas malijskej hudobnej legendy Oumou Sangaré a zvuk západoafrickej harfy kora. Zároveň preskúmala tradície griotov, čo boli potulní básnici, rozprávači a speváci, ktorí odovzdávali historické poznatky o miestnych udalostiach a vystupovali najmä na festivaloch, svadbách a pohreboch. Na hudobníčku ich emocionálna história silne zapôsobila, a preto skladba „Water“ sa stala euforickou poctou tejto západoafrickej speváckej kultúre, ktorú si možno predstaviť ako živý archív.

Elektro-akustický prístup

TSHA často kombinuje elektronické zvuky so samplami skutočných živých nástrojov akými sú africká kalimba, gitara alebo karibský oceľový bubon. Takéto karibské zvukové scenérie sú počuteľné v skladbe „Power“, v ktorej sa stretáva steel drum so samplom jednej z piesní britského funkového projektu Direct Drive, známeho v osemdesiatych rokoch minulého storočia.

Vďaka vypracovaným detailom je „Capricorn Sun“ intímnym albumom, ktorý sa pohráva s tradičnými i modernými prvkami a s ľahkosťou spája rôzne zvukové svety.

NMR (foto: press TSHA)