V SOBOTU ŠTARTUJE 16. ROČNÍK FESTIVALU VIVA MUSICA!

V sobotu sa začne 16. ročník medzinárodného festivalu Viva Musica!, ktorý sa v tomto roku uskutoční na viacerých miestach v Bratislave a potrvá do 28. augusta. Podujatie prinesie dvanásť koncertov v podaní slovenských umelcov.

Plánovanie aktuálneho ročníka festivalu sa pritom muselo prispôsobiť novej situácii v súvislosti s koronakrízou a tiež aktuálnym opatreniam súvisiacim s organizovaním kultúrnych podujatí na Slovensku.

„Posunuli sme celý program na august a väčšinu koncertov plánujeme ako open-air podujatia s limitovanými kapacitami, v rámci ktorých budú dodržané všetky potrebné bezpečnostné a hygienické opatrenia. Bezpečnosť a ochrana zdravia sú na prvom mieste,“ skonštatoval riaditeľ festivalu Matej Drlička.

Podujatie sa tak vráti na mestské nádvoria a do záhrad, kde kedysi začínalo a svojich divákov privíta napríklad na historickom Nádvorí Starej radnice či v novozrekonštruovanej záhrade legendárneho Domu Albrechtovcov na Kapitulskej ulici.

„Júlové počasie nebolo typickým letným počasím, veríme však, že v auguste to bude stabilnejšie a nebudeme musieť koncerty presúvať do vnútra. Každopádne, v prípade nepriaznivého počasia máme vždy aj plán B,“ poznamenal ďalej Drlička.

Festival Viva Musica! vznikol v roku 2005 a od svojho prvého ročníka ponúka ľuďom to najlepšie z klasickej hudby formou príťažlivou pre všetkých.

S heslom „klasika inak“ počas uplynulých rokov priniesol do Bratislavy viac ako 400 koncertov v podaní špičkových umelcov z celého sveta. „Ešte nikdy v šestnásťročnej histórii festivalu sme sa tak veľmi netešili na stretnutie s našimi divákmi ako tento rok. Počas uplynulých mesiacov som neustále dostával jednu a tú istú otázku: bude Viva? Dnes už viem s istotou povedať, že Viva bude a bude svetovo slovenská. Pripravili sme dvanásť jedinečných hudobných večerov, počas ktorých sa predstaví creme de la creme slovenskej klasickej hudobnej scény,“ doplnil.

Napriek tomu, že limitované kapacity niektorých koncertov festivalu sú už teraz vypredané, v závislosti od vývoja epidemiologickej situácie organizátori avizujú možné dodatočné pridanie miest do predaja tesne pred koncertami.

Budú o tom informovať prostredníctvom svojho festivalového profilu na www.facebook.com/vivamusicafestival a na webstránke www.vivamusica.sk.

Prehľad koncertov 16. ročníka festivalu Viva Musica!:

1. augusta – Karvay, Patkoló, Buranovský, Nádvorie Starej radnice
4. augusta – Martin Adámek: Recitál, Záhrada Domu Albrechtovcov
11. augusta – Peter Mazalán: Zimná cesta, Záhrada Domu Albrechtovcov
13. augusta – Lenka Molčányiová: Baroque Goes Jazz, Námestie pri Eurovea (voľný vstup)
14. augusta – Astor Piazolla: Tango Nuevo, Námestie Nežnej revolúcie (voľný vstup)
16. augusta – Gertler, Bradshaw, Nádvorie Starej radnice
18. augusta – Stroon & VJ Kubriel, Záhrada Domu Albrechtovcov
20. augusta – Kristin Lash & Jakob Grey, Námestie pri Eurovea (voľný vstup)
21. augusta – Vladimír Godár: Querela Pacis, Dóm sv. Martina
25. augusta – Paľa, Fančovič, Zrkadlová sieň
27. augusta – Juraj Bartoš: Classics & Jazz, Nádvorie Starej radnice
28. augusta – Ľubica Čekovská: Portrét, Stará tržnica

SITA a NMR (foto: press Viva Musica!)