VENEER PREDSTAVUJÚ NOVÝ SINGEL

Na jar minulého roku zverejnila trnavská skupina Veneer po tvorivej prestávke nové „Recovery EP“. V tom čase netušila, že jej plánovanému koncertnému predstaveniu sa postaví do cesty druhá vlna pandémie so všetkými jej obmedzeniami.

Veneer sa počas uzamknutia rozhodli pre novú štúdiovú tvorbu. Cesta k ďalšej kolekcii nahrávok bola veľmi komplikovaná, pretože každého člena skupiny zasiahli rôzne nepríjemné udalosti. Výsledkom sú textovo najosobnejšie výpovede a hudba, ktorá prekvapila aj samotných Venner, pretože je oproti minulosti veselšia. Prvou ochutnávkou z nového EP „Near You“ je skladba „Two Ends of the Same Spectrum“.

„Nikdy si nesadneme a nepovieme o čo nám ide a čo chceme hudbou povedať. Skladáme jednotlivé zvuky, melódie a nakoniec cítime, že to je hotové. Tak sme to robili i tentokrát, no výsledok je trochu iný. Sme veľmi zvedaví na reakcie publika,“ hovorí o nových skladbách kapelník Pavol Hubinák.

Skladba „Two Ends of the Same Spectrum“ vznikla na motíve úvodného syntetizátorového zvuku, ktorý Palo moduloval až do formy, ktorá ho zaujala.

Skladbe v štúdiu pridali spev spôsobom, na ktorý je kapela zvyknutá – obaja gitaristi nechali speváčku Habbiel improvizovať a zastavili ju v momente, keď vznikla zaujímavá vokálna linka, na ktorej mohi ďalej stavať.

„Habbiel je v tomto absolútne skvelá, prehadzuje patterny ako v jukeboxe. Pri improvizovaní do tejto skladby dokonca vznikla i časť ,I’m listening Lykke Li‘, aj keď nik z nás túto švédsku speváčku veľmi nepočúva. Dokonca sme si na to pri posluchu dema zvykli natoľko, že sa to premietlo do finálneho textu,“ objasňuje tvorivý postup Pavol.

Skladba je pre speváčku Habbiel veľmi osobná.

„Nedávne udalosti podčiarkli to, čo je medzi ľuďmi prítomné odjakživa a síce vidieť tú istú vec či udalosť úplne iným spôsobom, z iného uhľa pohľadu. Niekedy to končí hádkou, inokedy porozumením. V texte som sa snažila reflektovať práve toto a preto je jedna sloha viac konkrétna a ďalšia abstraktnejšia, pritom sú obe o tom istom,“ vysvetľuje Habbiel.

Singel bol nahrávaný vo vlastnom štúdiu kapely a skupina si ho aj sama produkovala. Mastering nahrávky si vzal na starosť známy český zvukový inžinier Dan Václavek. Autorom obalu singla a EP, ako aj abstraktného lyrics videa, je spriaznený hudobník a dizajnér Vlado Ďurajka.

Skladba „Two Ends of the Same Spectrum“ vyšla 17. júna 2021 digitálne na všetkých známych streamovacích platformách a je k dispozícii na stiahnutie vo vydavateľstve Deadred Records.

EP „Near You“ vyjde 24. septembra 2021 aj na vinyle, ktorý je možné si už teraz objednať. Jeho vydanie finančne podporil Fond na podporu umenia (www.fpu.sk).

Natália Husárová a NMR (foto: Michal Michalík)