SAN SALVADOR – ŠIALENSTVO NA ALBUME LA GRANDE FOLIE

Šťastie, že skupina San Salvador koncertovala u našich západných susedov naživo a to hneď niekoľkokrát.

Inak by varovanie pred polyfonickou smršťou, a nebuďme tvrdohlaví, hovorme jej rovno vokálne šialenstvo, mohlo zapadnúť do sekcie preháňania. Nie bezdôvodne: komu by sa chcelo veriť, že vás šestica spevákov len svojimi hlasmi dokáže rozsekať na kašu a dostať do tranzu. A seba vlastne tiež, aj preto priznávajú, že toho majú po hodinovom koncerte plné zuby. To však súrodencom, párom a priateľom z dedinky Corrèze nezabránilo, aby si na seba s debutovým albumom sami ušili bič: až sa hudobný život vráti do normálnych koľají, budú musieť napríklad vydržať pätnásťminútovú skladbu „La Lisette“, do až neznesiteľného napätia vygradovaný príbeh dievčaťa, ktorá k svojej smole narazila na troch sympatických dôstojníkov.

Veľa síl, Salvádorčania! My odpadávame už len pri počúvaní.

To, čo pri San Salvador začne ako spievanie, sa rýchlo dostáva do adorácie radikálneho chápania polyfónie a do uvažovania, ako to je ešte ďaleko k hranici možného, ​​aby zostala šanca z toho vyjsť v zdraví. Ale to nie je všetko, San Salvador ponúkajú tiež to, čo zrejme dokážu len potomkovia Okcitáncov: s jazykom pracujú ako s perkusiami. Tlčú do bubna a tlieskajú, najdramatickejšie rytmické zvraty napriek tomu prichádzajú s dôrazom na zvolené okcitánske slová; a niekedy tiež talianske.

Medzi najčastejšie otázky patrilo, o čom vlastne spievajú.

Vie sa, že dnešní Okcitánci sa donedávna utláčaným jazykom dosť vymedzovali voči Francúzom. Zahmlievali alebo hovorili všeobecne. Už to ale tušíme: do angličtiny preložili všetky texty.

Niekedy je s nimi sranda: „Naši politici sú elitou národa a počas vojny by s nami mali trčať v zákopoch.“ Inokedy si trúfnu aj na samotného Boha: „Fakt nemáme čas naplniť každú tvoju vôľu.“

Veľké šialenstvo im nikto nepodsúva, sami tak svoj album nazvali. Počas fantazírovania o novej tradičnej okcitánskej hudbe sa im totiž zrejme všeličo vymklo z ruky, pretože podľa všetkého ešte viac zrýchlili. Chápete to? Zrýchlili.

Jiří Moravčík a NMR (foto: press San Salvador)