VLADO NOSÁĽ NAHRAL SINGEL S BRITSKÝM PESNIČKÁROM

Anglické vydavateľstvo Reveal Records dnes zverejnilo nový singel dua Boo Hewerdine & Vlado Nosal.

Skladba s názvom „British Summer Time“ je prvou ukážkou medzinárodnej spolupráce kultového britského pesničkára s frontmanom slovenskej skupiny Queer Jane.

„Boo Hewerdine patrí medzi mojich hudobných hrdinov veľmi dlho, snáď odkedy som sa o ňom po prvýkrát dočítal v mojej obľúbenej knihe 31 songov od autora Nicka Hornbyho. Počas môjho pobytu vo Veľkej Británii pred pár rokmi som už bol zarytým fanúšikom a nenechal som si ujsť žiaden jeho koncert. Ani vo sne by mi nenapadlo, že budeme spolupracovať. No dnes máme v šuflíku 30 spoločných pesničiek,“ hovorí Nosáľ.

Dvojica sa vo svojej tvorbe zameriava na klasické pesničkárstvo a vo svojich textoch poukazuje na malé krásy skryté v každodenných veciach. Pesnička „British Summer Time“ bola napísaná pár dní pred prechodom na letný čas.

„S Vladom som sa zoznámil na koncerte v Londýne. Počas lockdownu sa prihlásil na môj workshop, no takmer okamžite mi bolo jasné, že ho nemám čo naučiť. Ani neviem vyjadriť, ako rád s ním skladám. Je o polovicu mladší ako ja, no existuje medzi nami niečo ako telepatické porozumenie,“ povedal Hewerdine.

Videoklip k skladbe vytvoril Brian Johnson.

O hlavný spev sa postaral Boo Hewerdine, na strane B sa nachádza skladba „Hotel Art“, ktorú zase spieva Vlado Nosáľ. Hudbu aj text všetkých skladieb píše dvojica spoločne. K nahrávkam výrazne prispieva aj neoficiálny „tretí člen kapely“, producent Chris Pepper.

Braňo Kálavský (foto: Bruuder Records)

Boo Hewerdine (1961)

Preslávil sa v osemdesiatych rokoch ako frontman kapely The Bible. Po jej rozpade sa vydal na úspešnú sólovú kariéru a napísal skladby pre svetoznámych interpretov (Eddi Reader, Chris Difford, Natalie Imbruglia, Mel C, The Corrs, K.d. Lang, Suggs, Sia…). Jeho album „Evidence“ zaradil časopis Rolling Stone medzi 500 najlepších albumov všetkých čias. BBC ho nazvalo „jedným z najvýznamnejších britských pesničkárov“, The Guardian zase „jedným z najpodceňovanejších“. Spisovateľ Nick Hornby na jeho adresu povedal: „Keby som dokázal písať knihy, ktoré znejú ako jeho hudba, bol by som… no možno nie šťastný, ale veľmi, veľmi naplnený.“

Vlado Nosáľ (1992)

Spevák, multiinštrumentalista a frontman indie-rockovej skupiny Queer Jane, ktorá má na konte tri štúdiové albumy. Skladba „A Happy Drunk“ z toho najnovšieho (Amen Dolores) si na Spotify získala viac ako 650 tisíc poslucháčov. Piesne kapely zazneli okrem slovenského éteru aj vo viacerých rádiách v Británii a USA vrátane BBC a Amazing Radio. Kapela bola niekoľkokrát nominovaná na Radio_Head Awards. Popri Queer Jane zaujal Vlado tiež spoluprácou s americkou kapelou The Brian Jonestown Massacre.