VŠEMOHÚCE SKA NA NOVOM ALBUME TOKYO SKA PARADISE ORCHESTRA

Tokyo Ska Paradise Orchestra - SKA=ALMIGHTY (Nacional Records , 2021)

Diskografia Tokyo Ska Paradise Orchestra obsahuje 25 štúdiových albumov. Albumom „SKA=ALMIGHTY“ sa kapela pripomína po dvoch rokoch a stále jej nedochádza dych.

Vznikli v roku 1985. Prvý album im vyšiel v roku 1990. Koncertovali snáď na všetkých významných svetových festivaloch ako Glastonbury, Supersonico, Lollapalooza, SXSW, Coachella, Vive Latino, vrátane našej Pohody (2011). Mali rozhodujúci vplyv na rozvoj štýlu ska v Japonsku – Tokyo Ska Paradise Orchestra.

A keďže ide o orchester, môžete očakávať široký výrazový a štýlový záber. Nehrá iba čisté ska. Jeho najlepšie skladby sú fúziou ska, jazzu, bossa novy, lounge music, world music – inštrumentálne, niektoré vokálno-inštrumentálne. Počas jeho existencie sa v ňom vystriedalo množstvo muzikantov, speváčok, spevákov. Počet členov sa menil.

Tokyo Ska Paradise Orchestra založil perkusionista Asa-Chang, ktorý sa v roku 1993 vydal na sólovú dráhu, jeden zo spevákov zomrel na rakovinu mozgu. Istý čas v ňom pôsobili aj dvaja členovia anglickej skupiny The Specials (Neville Staples, Rico Rodriguez).

Minulý rok im vyšiel kompilačný album „Tokyo Ska Treasures“, ktorý prostredníctvom 47 skladieb zmapoval viac ako 35-ročnú históriu skupiny.

Vďaka svojim živelným koncertným vystúpeniam získali Tokyo Ska Paradise Orchestra uznanie na celom svete. Mimo Japonska majú najviac fanúšikov v Mexiku. O ich celkovom úspechu v Latinskej Amerike svedčia vypredané koncerty v tomto regióne. Najbližšie turné je tam naplánované na rok 2022.

Ich popularita v Južnej Amerike vyústila do niekoľkých spoluprác s renomovanými miestnymi umelcami ako Inspector, Los Authentic Decadentes, iLe, Monsieur Periné, Emicida, Cafe Tacvba.

K nahrávaniu nového albumu „SKA=ALMIGHTY“ boli prizvaní aj hostia.

Na albume spolupracovali japonskí umelci ako Yoohei Kawakami a Hakushi Hasegawa.

Pieseň „Ribbon“ dotvorila čilská skupina Moral Distraída. Jej text je v španielčine i japončine. Nadupanú atmosféru ich nových nahrávok si môžete aktuálne vypočuť v našom vysielaní.

NMR (foto: press Tokyo Ska Paradise Orchestra)