DŽAMBO AGUŠEVI ORCHESTRA – BLÁZNIVÉ KONE Z BALKÁNU

Medzi nečakané hudobné prekvapenie patrili po páde Železnej opony rómske kapely z Balkánu, trhajúce naše vnímanie dychovky na kusy.

Do tej doby na západe nikto netušil, že sa dá virtuózne hrať s tak tryskovou rýchlosťou. Napárovanie, ktoré dokáže vytiahnuť mŕtvoly z hrobu, striedalo uisťovanie, že ich tam zase v poriadku vráti a jedna partia triumfovala druhú, koľko omdlených tanečníkov po nich zostane.

Moment okúzlenia onedlho vyšumel.

Spomienky na dobové fotografie a Kusturicové filmy zobrazujúce dedinských chlapíkov v nevkusných oblekoch, čerpajúcich z hudobných zdrojov regiónu a intuitívne preberajúcich skladby odinakiaľ, ktoré im udreli do nosa, dnes vystriedali playboji nastrojení podľa poslednej módy s mobilami čo sa im skoro ani nezmestia do vrecka a s dobrým odhadom, čo po nich nielen západné publikum žiada.

Autentickú surovosť nahradil do detailu vyleštený zvuk a rozdiel medzi starými a novými kapelami nie je v tom, ako naďalej absolútne bravúrne hrajú, ale čo hrajú.

Macedónsky trubkár Džambo Aguševi už dávno, bez sentimentu a s poriadnou dávkou komerčného cynizmu, premýšľa ako kozmopolita: na stále platné rómske formy pasuje americké funky, jazz alebo turecké pop hity. Nepatrne síce na albume „Brasses for the Masses“ zachádza aj k hip hopu, ale vo vražednejšom tempe.

Na jeho úsilie presvedčiť nás, že na tradícii balkánskych dychoviek moderna nekončí, je obdivuhodné, že k tomu Džambo stále nepotrebujú žiadne „elektropomôcky“ a štúdiové dohrávky.

V surf-westernovej skladbe „Crazy Horses“ (vypožičanej od Mathiasa Duplessyho) napodobňujú trúbkami aj erdžanie koní – a všetko dokážu zahrať bez problémov naživo; možno ešte lepšie. Do zeme vás štyria tubisti, traja trubkári a dvaja bubeníci určite zadupú s „Old Bazaar Groove“: reminiscencie na „Boom Boom“ Johna Lee Hookera s drsne bluesovo spievajúcim Džambom. Skladba vrcholí divočinou na tureckom trhovisku a prehrávať ju niekoľkokrát za sebou, nie je znakom údivu, ale nenásytnosti. Platí to vlastne skoro na celý album.

Jiří Moravčík (foto: press Džambo Aguševi Orchestra)