WYE OAK – ČÍM HLASNEJŠIE VOLÁM, TÝM RÝCHLEJŠIE TO FUNGUJE

Wye Oak - The Louder I Call the Faster It RunsWye Oak – The Louder I Call, the Faster It Runs (Merge Records 2018)

Americké duo Wye Oak tvorí hudbu na pomedzí indie rocku, folku, elektroniky a dream popu.

Speváčka Jenn Wasner hrá na akustickú i elektrickú gitaru, spevák Andy Stack na bicie nástroje a zároveň aj na klávesy. Na bicie hrá zvyčajne nohami a pravou rukou, na klávesy ľavou. Všetky ich doterajšie albumy vyšli na značke amerického vydavateľstva Merge Records: If Children (2007), The Knot (2009), Civilian (2011), Shriek (2014), Tween (2016).

Novinka The Louder I Call, The Faster It Runs má pozitívne ohlasy nielen u hudobnej kritiky.

Hoci sú témy jej piesní v podstate melancholické, nepôsobia nostalgicky. V ich popredí stojí výpoveď dua, ktoré zo seba striasa akékoľvek pocity neistoty a razí si vlastnú tvorivú cestu. Texty nabádajú k spriaznenosti medzi ľuďmi, ktorá podľa autorov prekoná aj najväčšie strasti sveta.

Wye Oak 2018Každý z členov dua žije v súčasnosti na inom mieste, jednotlivé skladby albumu preto vznikali oddelene v mestách Durham (Severná Karolína) a Marfa (Texas).

Nebol ale problém ich roztriediť, zjednotiť a skombinovať. Výsledkom je najvážnejší album aký kedy Wye Oak nahrali. Reaguje na súčasné nástrahy v ľudskej spoločnosti, každá z desiatich skladieb sa usiluje vykresliť určitý medziľudský a spoločenský konflikt, ktorý sa snaží dokresliť svojimi zvukovými stenami. I keď štruktúra nahrávok vyznieva komplikovane, je v nej badať snahu o vyvolanie estetického dojmu.

Album vychádza v čase pochybností, ktoré sú spojené s rozličnými problémami vo svete.

Piesne, ktoré obsahuje, odpovedajú na niektoré problémy ako na výzvu tým, že vyžarujú sebareflexiu i odhodlanie ich riešiť. Album produkoval John Congleton, ktorý je známy ako tvorca netradičných hudobných postupov. Spoločníkom Wye Oak na súčasnom koncertnom turné je americký experimentálny básnik Suno Deko. Ak Vás ich hudba zaujíma, bude možné si ju vychutnať na živo napríklad aj v pražskom klube MeetFactory 26.4, alebo vo viedenskom klube Fluc + Fluc wanne 27.4.2018.

Róbert Gregor